Fenerbahçe camiasının merakla beklediği CAS'ın gerekçeli kararında sıcak gelişmeler yaşanıyor. 2 yıllık Avrupa'dan men cezasının onanmasından sonra sarı lacivertli camia gerekçeli kararın açıklanmasını bekliyordu. Sıcak gelişmeye göre Feenrbahçe'nin yeni sezonda Avrupa'ya gitme umudunu bağladığı CAS gerekçeli kararının ne zaman açıklanacağı da belli oldu. CAS hakimleri gerekçeli kararın açıklanma tarihiyle ilgili görüş bildirdi.
Önce FFP ardından CAS gerekçeli kararı
Mayıs ayı Türk futbolcu için çok haraketli geçeceğe benziyor. Sarı lacivertlilerin gerekçeli CAS kararıyla birlikte önümüzdeki sezon Avrupa'ya gidip gitmeyeceği de belli olacak. Fenerbahçe camiasının merakla beklediği kararın tarihi de belli oldu. CAS'ın gerekçeli kararını en geç 15 Mayıs'a kadar açıklanacağı belirtildi. Sarı lacivertliler bu kararların kulübe ulaşmasıyla birlikte önce avukatları ve hukukçularla dosyayı istişare edecek. Önce tüm açıklama özenle incelencek ardından İsviçre Federal Mahkemesi'ne başvurmak için detaylı analizler yapılacak. CAS gerekçeli kararının ardından sarı lacivertlilerin toplam cezasının 2 yıl olduğu hükmü ortaya çıkarsa 2011-2012 sezonundaki ceza gündeme gelecek. Orada cezanın UEFA tarafından verildiğinin ortaya çıkmasıyla birlikte yeni bir süreç işleme konacak. İsviçre Federal Mahkemesi'ne başvurulacak ve cezanın ertelenmesi ile birlikte Fenerbahçe'nin yeniden yargılanması talep edilecek.
Türkiye'deki süreç çok önemli
Türkiye'deki adli sürecin de büyük önem taşıdığı dava bilindiği gibi polis fezlekesine göre hazırlanmıştı. Eğer Fenerbahçe camiasının beklediği CAS gerekçeli kararı pozitif çıkar, Aziz Yıldırım ve diğer sanıklar hakkında da yeniden yargılama kararı verilirse ÖYM'lerin kalkmış olmasıyla birlikte sarı lacivertlilerin eli oldukça güçlenecek. Tüm tape ve iddiaların yok hükmünde sayılması ve yeniden adil yargılanması durumunda İsviçre Federal Mahkemesi'nin CAS kararını askıya alabileceği ifade ediliyor.
Süper Lig
Başarılı bir erkeğin hikeyesi: İşte Ersun Yanal gerçekleri
28/04/2014 - 14:36
Eski kararlar korkutuyor
Ancak Fenerbahçe'nin önünde birçok olumsuz durum var. İsviçre Federal Mahkemesi'ne yapılan başvuruların birçoğunun reddi, sarı lacivertli camiayı tedirgin ediyor. Bununla birlikte UEFA'nın Türk futbolu ile ilgili olumsuz düşüncesi, cezanın ertelenmesine rağmen yeni bir tedbir kararı almasının önüne geçemez. Beşiktaş'ın şikeden değil tedbiren UEFA turnuvalarına bu sezon alınmadığını düşünürsek yeni bir tedbir kararının da çıkması mümkün gözüküyor. Bu yüzden lobi çalışmaları ve eldeki delillerin çok iyi değerlendirlmesi gerekiyor.
Platini'den açık çek
Bu arada Platini'nin 2015'in hemen başında yapılacak olan seçimler dolayısıyla bu sezon Avrupa'dan men cezalarının verilmemesini istemesi hem Fenerbahçe hem de FFP dolayısıyla ceza korkusu yaşayan Galatasaray, Bursaspor ve Trabzonspor'u sevindirdi. Kişisel tavrını ortaya koyan Platini bir günlük aranın ardından bunun UEFA'nın kurullarını ilgilendirmediğini açıklamasına rağmen gerekli yerlere mesajların gittiği iddia edildi. Bununla birlikte Finansal Fair-Play cezalarının korkutucu boyutlarda olabnileceği konuşulşuyor. UEFA başkanlığından dünya futbolu patronluğu olan FIFA başkanlığına geçmek isteyen Platini'nin bu sezona özel olarak, oy alabilmek için Avrupa'dan men cezalarının ertelenmesi ya da askıya alınması için UEFA ve kurullarının duyabileceği şekilde yüksek sesle isteklerini dile geitriyor
Süper Lig
Galatasaray'dan Muslera açıklaması
28/04/2014 - 14:27
Futbol
Rekortmen
16/06/2021 - 07:20