Galatasaray’ın, ligdeki şampiyonluk şansını zora sokması ve yaşanan çarpıcı gelişmelerin ardından yeni gelişmeler yaşanıyor.
Ligde bulunulan durum ve takım içerisinde yaşanılanlar Galatasaray'da huzursuzlukların yaşanmasına sebep olurken bir yandan da önemli ve çarpıcı gelişmeler yaşanıyor. Özellikle mali konuda bir çok iddiaya mağruz kalan sarı kırmızılı kulübün UEFA'dan transfer yasağı alacağı yönündeki iddialar ve mali durumundaki sır perdesi aralanıyor.
Başı dertte!
Galatasaray’ın, 2010 yılındaki şirket birleşmelerinden sonra açıkladığı stad hasılat paylaşım protokolü nedeniyle başı dertten kurtulmuyor. Bu protokol’un şirket birleşmeleri ve hisse satışı sırasında halka açıklanmamasından dolayı SPK'dan ceza alan Galatasaray, daha sonra yatırımcıların aynı protokol için mahkemelerde açtığı davalar ile hala boğuşuyor.
Süper Lig
Fenerbahçe'nin korktuğu başına geldi!
08/04/2014 - 05:20
Yine bu protokol çerçevesinde yapılan kulüp–şirket devİrlerinden kaynaklanan alacaklar başına bela oldu. Ve bu nedenle 2012 den beri yapmaya çalıştığı ikinci sermaye artırımına SPK çok zor şartlarla izin verdi ve Galatasaray'ın işine yaramadı yapılan artırım.
Son olarak, Galatasaray yine bu hasılat paylaşım protokolu nedeniyle % 90'ı kulübe bırakılan biletlerin teberrulu satışı sırasında vergi kaçırıldığı şeklindeki ihbarlar üzerine Maliye Bakanlığı vergi müfettişlerinin yaptıkları denetimler sonucu, Galatasaray’a 54 milyon TL vergi aslı, 54 milyon TL de vergi cezası  kesilmişti.
Galatasaray, 24 mart’ta KAP’ta yaptığı açıklama ile, bu cezayı açıklamış ve maliye bakanlığı ile uzlaşmaya gideceğini açıklamıştı.

İŞTE O BİLDİRİ / TIKLA OKU

Bu açıklamada Galatasaray, daha önceki 73 milyon TL'lik vergi ziyaı ve cezasının 3 milyon tl ye düşürülmesine de değinerek yatırımcıları rahatlatmayı düşünmüştü.
Ancak Galatasaray’ın maliye bakanlığı ile uzlaşma yolunu seçerek çok büyük bir hata yaptığı ve bu uzlaşma’nın Galatasaray’ın 2014-15 sezonu UEFA lisansını bile tehlikeye atacağı öğrenildiğinden; Galatasaray yarın yapacağı uzlaşma görüşmelerine son dakika manevrasıyla katılmayacağını ifade eden dilekçeyi maliye bakanlığı’na dun öğle saatlerinde sunarak belki de UEFA lisansını kurtardı.

BİLDİRİYİ / TIKLA OKU

Peki neydi Galatasaray’ı bu kadar korkutacak sonuç? Yaptıgımız araştırmalar ve uzman görüşleri bunlari ortaya cikardi:
1) Galatasaray vergi uzlaşmasına başvurarak son iki yıldaki teberrulu bilet / kombine satısı dolayısıyla vergi kaçırdığını kabul etmiş olacaktı.
2) Bu itiraf hem TFF hem de UEFA ya yapacağı 2014-15 sezonu UEFA lisansı için büyük tehlike yaratacaktı.
3) Çünkü kesilen vergiler önceki dönemlere ait ve o dönemlerde Galatasaray, vergi açısından hiçbir sorunu olmadığını ve vergi borcu olmadıgını beyan etmişti hem TFF ye hem de UEFA'ya
4) 2012 de Beşiktaş'a yanlış beyandan verilen hatta Fenerbahçe'nin şike sürecinde verdiği belgede bu konuyla ilgisi olmadığını beyan etmesi dolayısıyla yaptığı beyanın hatalı olmasından ceza kesilmesi aynen gs nin başına gelebilecekti
5)  Ayrıca Maliye Bakanlığı’ndan alınan bilgiler, 54 milyon TL'lik vergi aslının affının soz konusu olmadıgını, ancak ceza olan 54 milyon TL'de indirim olabilecegini belirttiginden, finansal kriterlerini son dakikada yaptıgı sermaye artırımıyla ucu ucuna UEFA'nın FFP sine uygun hale getiren Galatasaray'ın ekstra bir 54 milyon vergi borcu eklenmesiyle FFP'den kurtulamayacagını gosteriyor
6)  Galatasaray şimdi bu konuyu mahkemeye goturerek uzatmayı, dolayısıyla vergi borcu oldugunu kabul etmeyecegini gostermeye calısarak UEFA kıskacından kurtulmaya ve maliye’ye odeyecegi vergiyi otelemeye calısacak. Ayrıca uzlasma basvurusundan beri sosyal medyada tartısılan Galatasaray kulubü mü vergi borclusu Galatasaray şirketi mi sorusunun da bu uzlasma basvurusundan kacmaya sebebiyet vermiş olabilecegini ifade ediyor konuya yakın uzmanlar.

''Mancini ile anlaşamıyorum'' / TIKLA OKU

Süper Lig
''Mancini ile anlaşamıyorum''
08/04/2014 - 04:18
Süper Lig
Kibar Feyzo 'gitme' demişti ama...
13/08/2014 - 19:59