Kocaman, Diyarbakır Stadı'ndaki maçın ardından katıldığı basın toplantısında final maçını kazanan Teleset Mobilya Akhisarspor'u kutladı.
"Kazanmayı bilmek kadar kaybetmeyi de bilmek lazım." diyen Kocaman, rakiplerinin iyi mücadele gösterdiğini söyledi.
Hakem heyetinde kısmi hataların olduğunu savunan Kocaman, şöyle konuştu:
Futbol
Napoli: 1984’ten Beri Maradona’nın Ritmiyle Dans Eden Şehir
26/11/2020 - 15:17
"Bir kısım hatalar bizim aleyhimizeydi ancak maç yönetim tarzını hakkaniyet içinde üretmeye çalıştı. İyi bir final maçı yönettiğini düşünebiliriz. Üzüntümüzü ifade etmemizin dışında futbol atma oyunudur. Atmayı becereceksin. Atamazsan eğer yüzdesel olarak iyi oynayan bir takım ile karşılaşınca mağlubiyet kaçınılmaz oluyor. Maçın özeti böyleydi. Atamayana atarlar. 25. dakikaya kadar hemen hemen tek kaleye çevirdiğimiz bir oyundu. Sağdan soldan 3-4 net gol pozisyonu gol olması gerekirken olmadı. 25. dakikadan sonra kontrolü kaçırdığımız doğrudur. Hem enerji düşüşü oldu, aynı zamanda Akhisar direk toplarla oynuyordu.
Direk toplardan eğer kaleye gidemezlerse ikinci hamle ile kazanmaya başladılar. Bu şekilde oyunun ritmini kaybettik. Arka arkaya top Akhisar'ın ayağında dolaşırken kalemize doğru gelmeye başladılar. Gol sinyalleri gözüküyordu. Aynen de öyle oldu. Yenilen golle geriye düştük. Maçın sonraki dakikalarında çok üretken olmadık. Rakibin üzerine gittik ancak olmadı."
"İkinci yarıdaki öne geçme fırsatını doğru kullanamadık"
İkinci yarının kendileri için ciddi şans olduğunu dile getiren Kocaman, Fernandao'nun golü ile oyunu tek kaleye çevirdiklerini ama esas olan öne geçme fırsatını yakalayamadıklarını anlattı.
Kocaman, "60. dakikada Guliano'nun net faulunun geri dönüşüyle direğe çarparak auta giden top 70. dakikalarda ise ilk gelen top sezonun bir özeti gibi kalemize girdi. Ondan sonra ise oyundaki bütün düzen kayboldu. Daha çok Fernandao'nun üzerinden topların yoğunlukta olduğu döneme girdik. Atamayana atarlar oldu. Atamadık, atan takımı ise kutluyorum." ifadelerini kullandı.
Gazetecilerin, takımın maçın ilk dakikalarında iyi oynadığını ancak yenilen golden sonra toparlanamadığını ve sezonun genelinde de maçı çeviremeyen bir Fenerbahçe olduğunu belirtmesi ve değerlendirmesinin sorulmasına üzerine Kocaman, şöyle konuştu:
"Oynadığımız iki maçtan sonra neler yapmamızı düşüneceğimiz zaman geriye düşme ihtimali tabii ki var ama bu maça çıkarken yüzeysel olarak geriye düşmek ihtimal dahilinde görünmüyordu. Çok kuvvetli bir başlangıç yaparken sağlı sollu atakların birisi gol olunca bizim üzerimizde ciddi bir yıkım oldu. O andan itibaren o enerjiyi bir daha toparlayamadık. İkinci yarı ise tam tersi, çok erken beraberlik şansını bulduk.
Daha sonraki süreçte öne geçmek için hamlelerimizin başarısız geçmesi esas problemdi. İkinci yarıdaki öne geçme fırsatını doğru kullanamadık."
"Savunmada yerleşmişken gol yedik"
"Futbolculardan Soldado'nun, Valbuena değişikliğini maçın sonunda değerlendirdiğinizde tekrar olsa yapılır mıydı?" şeklindeki soruya Kocaman, maç oynandıktan sonra olumsuz geçen pek çok şeyi değiştirmek istediklerini ancak işin işten geçtiği yanıtını verdi.
"Soldado'nun oyundan çıkmasıyla dengeler değişti ve futbolcular istediğinizi yerine getiremedi mi?" sorusu üzerine Kocaman, "Beraberliği yakaladıktan sonra Valbuena girene kadarki süreç bizim elimizde olan süreçti ancak oyunun gidişatında artık Valbeuna'nın zamanı gelmişti. Savunmamız yerleşmişti, gol olabilecek bir pozisyonda değildi. Savunmada yerleşmişken gol yedik." değerlendirmesinde bulundu.
Gol yedikten sonra rakibin doğal olarak direncinin çok arttığını belirten Kocaman, çok geniş alan bırakmadıklarını dile getirdi.
Kocaman, "Değişiklikte istenileni alamamamızın ana nedeni bu oldu. Düzen bozulduktan sonra bazı şeyler istenilen şekilde gitmemesine neden oldu. Beraberlikten sonra geniş alanda Valbuena'nın etkinliğinin çok olacağını düşündük ancak olmadı." görüşünü paylaştı.
Futbol
Şampiyon
20/07/2020 - 07:56
Süper Lig
Aykut Kocaman'ın ikinci Fenerbahçe serüveni kısa sürdü
18/06/2018 - 14:18