Hazırlayan: Tuğçe Özdenoğlu


1976 ile 1995 yılları arasında futbol video oyunları altın çağını yaşadı. Video oyun endüstrisinin ayrılmaz parçalarından olan futbol, bu yıllara onlarca farklı oyunla damgasını vurdu; fakat hiçbiri ilk göz ağrısı Pele’s Soccer’ın yerini tutamazdı.

Futbol
Bamford'dan üç gol, Aston Villa ilk kez mağlup
2 SAAT ÖNCE

Pele’s Soccer’dan Championship Soccer’a

Mattel Electronics tarafından 1979’da piyasaya sürülen Intellivision, ana rakibi Atari’den daha üstün renkli grafiklere sahip kartuş tabanlı ev video oyunu sistemiydi. Mattel, çok geçmeden Intellivision için ilk futbol oyunu NASL Soccer'ı piyasaya çıkardı. Kısa süre içinde de diğer konsollar için geliştirilen futbol oyunlarının kapısını araladı.

İlk "lisanslı" futbol oyunu ise başlangıçta Championship Soccer olarak piyasaya sürülen Atari’nin Pele’s Soccer oyunu oldu. Atari, ünlü futbolcu Pele'nin benzerliğini kullanma lisansını aldı ve oyun kapağını efsanevi oyuncunun görselleri ile hazırladı. Pele’s Soccer profesyonel bir sporcunun adını taşıyan ilk video oyunuydu ve oyun kutuları altın renkli “Pele tarafından onaylanan" çıkartmalarla süslenmişti. Grafikler sade ve temiz, renkler ise basitti. Topu kontrol eden takım, savunmadaki takımdan daha yavaş kalıyordu bu nedenle çeşitli stratejiler geliştirerek oynanmak gerekiyordu. Kaleciler, bilgisayar tarafından kontrol ediliyordu ve bu kadar iyi iş çıkaran kalecilere şut atmak hayal edilenden daha zordu. Sonraki dönemlerde Pele ile sözleşmesi biten Atari, Championship Soccer’a dönüş yaptı. Pele’s Soccer ise 54 farklı versiyonu ile unutulmaz olmaya devam edecekti.

https://imgresizer.eurosport.com/unsafe/0x0/filters:format(jpeg):focal(1222x694:1224x692)/origin-imgresizer.eurosport.com/2015/07/13/1638936.png

1983’te, Commodore 64 için daha gelişmiş oyuncu imajı sunan International Soccer ile futbol oyunlarının dönüm noktasını gerçekleşti. Önceki oyunlarda ekranda leke gibi gördüğümüz futbolcular artık daha net görülüyordu ve taktikleri uygulamak kolaylaşmıştı. Birkaç yıl sonra Nintendo, NES için Soccer'ı (1985) yarattı. Topu geçmenin ve çalım atmanın sınırlar dahilinde gerçekleşebildiği Soccer oyununda oyuncular gerçeğe daha yakın heyecanlar yaşamaya başlamıştı.

Atari de 80'lerin sonlarında video oyun konsolları yerine kişisel bilgisayarlar üretmeye odaklandı ve 1989'da Atari ST için Kick-Off'u yayınladı. Takım yönetimi içeren ilk spor video oyunu olmasıyla da dikkat çeken Kick-Off, birçok yeniliğin ilk habercisiydi. Topa yapışık halde ilerleyen futbolcuların ötesine geçildi ve bu olasılık futbol oyunlarını çok daha taktiksel hale getirmeye başlayacaktı.

90’larda Futbol

1990'da Nintendo, NES için en bilinen oyunlarından Nintendo Dünya Kupası’nı yarattı. Oyun özünde futbol kurallarını takip ediyordu fakat gerçekte göze çarpan bazı farklılar vardı. İki oyun moduyla karşımıza çıkan Nintendo Dünya Kupası hem CPU kontrollü rakiplerini yenmek için bir veya iki oyuncunun mevcut 13 takımdan birini kontrol ettiği “Turnuva” modunda hem de oyuncuların kum, buz veya toprak oyun alanlarında birbirleriyle mücadele etmelerini sağlayan “VS Match” modunda oynanabiliyordu. Tarihteki en iyi futbol oyunlarından biri olarak görülen oyun, aynı zamanda Red Card Soccer (2002) ve Super Mario Strikers

https://imgresizer.eurosport.com/unsafe/0x0/filters:format(jpeg)/origin-imgresizer.eurosport.com/2012/01/24/803022.jpg

1993’e geldiğimizde Electronic Arts, FIFA International Soccer ile futbol oyunları modasına hızlı bir giriş yaptı. Sektörde önemli grafik iyileştirmeler sağlayan EA, izometrik görünümü kullanan ilk futbol oyununu da yaratmayı başarmıştı. Hepimizin çocukluğuna, gençliğine hızlı bir giriş yapan FIFA International Soccer, piyasaya sürüldükten sadece haftalar sonra yüz binlerce satış rakamına ulaştı ve altı ay boyunca en çok satan video oyunu oldu.

3D'ye doğru ilk adım, Actua Soccer oyunuyla atıldı. 1995 yılında Microsoft, Macintosh, PlayStation ve Sega Saturn platformları için piyasaya sürüldü. Oyuncuların animasyonları için de Sheffield Wednesday kulübünün 3 oyuncusu model olarak kullanıldı. Actua Sports serisinin ilk aşaması olan Actua Soccer, yeni bir oyun mekaniğine, yeni stratejilere ve futbol oyunlarını izlemenin yeni yollarına doğru ilk adımı attı. 1996’da “Actua Soccer: Club Edition” adıyla yayınlanan ve 20 Premier Lig takımını içeren oyun piyasaya çıktığı yıllarda Avrupa’da en çok satanlar listesine girmeyi başardı.

Hayatımızın büyük bir parçasına etki eden futbol oyunları bugüne gelene kadar hem teknolojik hem de içeriksel anlamda çok büyük yol kat ettiler. Bu yolculukta gerek oyun konsolları başında gerek bilgisayar başında yıllardır birçok anı biriktirdiğimiz futbol oyunlarıyla yeni hikayeler yaratmak üzere. İyi şanslar!

Futbol
Fırtına
DÜN - 11:15
Futbol
AZ Alkmaar: 13 pozitif teste rağmen galip
DÜN - 08:45