60.'sı düzenlenen Dört Tepe Turnuvası’nda ilk durak olan Oberstdorf’da rüzgâr ve kar etkisini gösterdi. İki sezon önce FIS tarafından uygulanmaya başlanan kapı-rüzgâr puan sisteminin ardından tepelerde rastlamadığımız bir olaya tanıklık ettik. Rüzgâr ve etkili kar yağışı önce ilk tur atlayışlarına ara verilmesine ardından da ilk turun yeniden yapılmasına neden oldu.
Tekrar yapılan ilk tur atlayışları sonunda Peter Prevc, Wolfgang Loitzl, Johan Remen Evenesen ve Björn Einar Romoeren gibi isimler final turuna kalamadı. İkili eşleşmeler ile eleme usulü yapılan ilk turda beş isim de şanslı kaybeden olarak final turuna adını yazdırdı. Martin Koch, Taku Takeuchi, Kamil Stoch istedikleri atlayışları gerçekleştiremedi. Dört Tepe Turnuvası öncesi hastalanan Simon Ammann ise atlayışların da sarkmasıyla birlikte genel klasman iddiasını zora soktu. Anders Bardal final turundaki atlayışı ile ilk turdaki kısa kalan mesafesini telafi etti. Almanların zafer beklediği Severin Freund podyumun bir basamak dışında kendisine yer bulurken, Richard Freitag ilk ona girebilmeyi son anda başardı. Roman Koudelka ve Daiki Ito da topladıkları puanlarla Oberstdorf’dan mutlu ayrıldı.
Günün kötü haberi ise Tom Hilde’den geldi. Final atlayışında telemark esnasında sol kayağını kaybeden Norveçli sporcu iniş ile birlikte sert bir düşüş yaşadı. Hastaneye kaldırılan Norveçli sporcu iyi geçen ve umutlu olduğu sezona ve Dört Tepe Turnuvası’na veda etti.
Kayakla Atlama
Hayatın ta kendisi
21/12/2011 - 11:26
Podyumda ise eskiden olduğu gibi yine Avusturyalılar vardı. 128 ve 128.5 metreye uçan Thomas Morgenstern 264.3 puan ile üçüncü oldu. İlk tur sonunda lider olan Andreas Kofler’den önce atlayan Gregor Schlierenzauer 137.5 metreye uçtu ve Kofler’in atlayışını bekledi. Kofler onu gün sonunda liderliğe taşıyacak atlayışı yapmasına karşın inişte kayaklarının altından bir anda yok olan rüzgar hem uçuşunu hem de inişini adeta engelledi. 133.5 metreye gidebilen Kofler, kötü inişiyle de birlikte zirveyi Schlieri’ye bırakmak zorunda kaldı.
Schlierenzauer, 2005 – 2006 Dört Tepe Turnuvası’ndan sonra bir kez daha Oberstdorf’da zafere ulaştı. Dört Tepe Turnuvası genel klasmanında da 283.3 ile liderliğe oturan Avusturyalı sporcuyu, 265.2 puan ile Andreas Kofler takip ediyor.
Dört Tepe Turnuvası bugün Garmisch-Parkenkirschen’de yapılacak elemeler ile devam edecek.
Oberstdorf
Tom Hilde sezonu kapattı
31/12/2011 - 11:49