Kayakla Atlama
PyeongChang

Türkiye'de bir ilk: Fatih Arda İpçioğlu kayakla atlamada olimpiyat vizesi aldı

Share this with
Copy
Share this article

Fatih Arda İpçioğlu

Image credit: AA

ByEurosport Türkiye
22/01/2018 at 16:19

Erzurum'da yapılan FIS Kıtalararası Kayakla Atlama Yarışları'nda 127,5 metrelik atlayış yapan İpçioğlu, 2018 Kış Olimpiyatları'na katılmaya hak kazanarak Türkiye'nin bu alanda olimpiyat vizesi alan ilk sporcusu oldu.

Erzurum'da düzenlenen Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) Kıtalararası Kayakla Atlama Yarışları'nda 127,5 metrelik atlayış yapan Fatih Arda İpçioğlu, tarihi bir başarı elde ederek bu branşta olimpiyatlara katılmaya hak kazanan ilk Türk sporcu oldu.

Türkiye Kayak Federasyonu (TKF) Başkan Yardımcısı Fatih Kıyıcı AA muhabirine yaptığı açıklamada, hafta sonu Kiremitliktepe'deki atlama kulelerinde Türkiye'nin yanı sıra Kanada, ABD, Ukrayna, Güney Kore, Rusya, Slovakya, Polonya, Norveç, Kazakistan, İtalya, Almanya, Fransa ve Çekya'dan 47 sporcunun katılımıyla organizasyonun gerçekleştirildiğini hatırlattı.

PyeongChang

Geniş tepede zirveye havalanan takım Norveç

19/02/2018 AT 16:20

Bu yarışların final müsabakalarında Türkiye'yi Atatürk Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi öğrencisi olan 21 yaşındaki Fatih'in temsil ettiğini belirten Kıyıcı, milli sporcunun finallerin birinci turunda 127,5, ikinci turunda da 119 metrelik atlayışlar yaparak 24. olduğunu aktardı.

Kıyıcı, FIS'ın yarışların resmi sonuçlarını açıkladığını dile getirerek, Fatih Arda İpçioğlu'nun 9-25 Şubat'ta Güney Kore'nin PyeongChang kentinde düzenlenecek 2018 Kış Olimpiyatları'na katılmaya hak kazandığını vurguladı.

Milli sporcunun önemli bir başarı elde ettiğinin altını çizen Kıyıcı, şunları kaydetti:

"Tarihte ilk defa kayakla atlama branşında bir Türk sporcu olimpiyatlara katılmaya hak kazandı. Bu ülkemiz adına gurur verici. Bu bizi çok duygulandırdı ve sevindirdi. Federasyonumuza bağlı tüm branşlarda iyi sporcuların yetişmesi için ciddi yatırımlar yapıyoruz. Bunun sonuçlarını almaya başladık. Sporcumuza olimpiyatlarda başarılar diliyoruz."

PyeongChang

Geniş tepenin hakimi Kamil Stoch

17/02/2018 AT 17:45
Related Topics
Kayakla AtlamaPyeongChangTürkiyeFatih Arda Ipcioglu
Share this with
Copy
Share this article