Kayakla Atlama
Vikersund

Raw Air 2019'da son gün draması

Share this with
Copy
Share this article

Junshiro Kobayashi from Japan competes in the men's individual event at the FIS World Cup Ski Jumping in Vikersund on March 17, 2019.

Image credit: Getty Images

ByEurosport Türkiye
21/03/2019 at 09:39 | Updated 21/03/2019 at 09:50

Kayakla atlama sezonunda Planica'daki son durak öncesi Raw Air'da yaşananları hatırlayalım.

Kayakla atlama sezonunda Planica ile kapanışı yapmadan önce sporcuların hayatta kalma mücadelesi niteliğindeki Raw Air Turnuvası'nı bitirdik. Son gün son atlayışla belli olan turnuvada Ryoyu Kobayashi şampiyon olurken, onu Stefan Kraft ve Robert Johansson takip etti.

Oslo

Kayakla Atlama

Dört Tepe’de yeni bir şampiyonumuz var: Dawid Kubacki

07/01/2020 AT 08:28

Holmenkollen’de başladığımız şampiyonada ilk günkü elemeleri, sürpriz bir şekilde ev sahibi ülkeden Robert Johansson kazandı. Norveçlilerin son umudu olan bu turnuvaya Johansson’un lider başlaması çok önemliydi.

Fakat ikinci yarışımız olan takım yarışına rüzgâr damgasını vurdu. Marinus Lindvik’in kişisel hatasından kaynaklanan düşüşün ardından, Stephan Leyhe’nin yüzüstü düşüşü herkesi korkuttu. Herkes ikinci turun yapılmaması yönünde hemfikirdi. Kamil Stoch yaptığı atlayışla, Raw Air mücadelesinde yer almayacağını gösterdi. Bu yarıştan kârlı çıkan, 144 metrelik atlayışıyla kırılması zor bir tepe rekoruna giden Robert Johansson oldu. İkinci turun iptal edilmesiyle birlikte yarış sayısı 15’e indi.

Oslo’daki son günümüzde yine Robert Johansson hakimiyeti vardı. Norveçli 262.0 puanla zirvedeki yerini güçlendirirken, Ryoyu Kobayashi'nin 2019 Dünya Kupası genel klasmanındaki şampiyonluğu kesinleşmişti.

Lillehammer

Lillehammer’de yapılan prologa Kobayashi kardeşler ilk iki sırayı kapatarak damga vurdu. Ryoyu Kobayashi ve Stefan Kraft yaptıkları atlayışlarla Robert Johansson ile aralarındaki farkı kapatmayı başardılar. Norveç cephesi için akıllarda “Yine mi olmayacak?” soruları dolanmaya başlamışken, bir sonraki gün Kobayashi’nin kazanıp Kraft’ın üçüncü olduğu yarışı Johansson'un 10. sırada tamamlaması endişeleri arttırdı.

Trondheim

Prologda ikinci sırayı alan Kobayashi’ye 11.4 puan fark atan Stefan Kraft, Raw Air lideriğini Johansson’dan almış oldu. Johansson yavaş yavaşa aradan çekilmeye başlamış, zirve yarışı Kraft ve Kobayashi arasında dönmeye başlamıştı. Yarışta Kraft’a 17.9 puan fark atan Kobayashi, Vikersund öncesinde puan durumunu fazlasıyla azaltmıştı.

Vikersund

Ozan Can Sülüm lanetinden midir bilinmez, bu sene rekor kıracak kişilere rüzgâr hiç izin vermedi. Rekor için son umudumuz olarak Planica’yı bekleyeduralım, biz Vikersund yazısını yazmaya devam edelim.

Kayakla uçma denildiğinde aklımıza gelen ilk ülkelerden Slovenya, Vikersund’da adeta şov yaptı.

Prologda kayakla uçma performansından hep korkutuğumuz Ryoyu Kobayashi klasını konuşturdu ve Stefan Kraft’ın önünde proloğu almayı başardı.

Takım yarışına geldiğimizde “Bu sefer rekoru kırar mı?” diyebileceğimiz her sporcuda rüzgar yönü değişti. Buna rağmen özellikle Domen Prevc’un muazzam performansıyla Sloven ekibi, Almanya’nın önünde yarışı kazanmayı başardı. Bu sırada Ryoyu Kobayashi, Stefan Kraft karşısında puan farkını eritmeye devam ediyordu.

Son gün yine arkadan esen rüzgârda Domen Prevc ilk turda yaptığı muazzam atlayışıyla hak ettiği zaferi almayı başardı. Son yarışta Kobayashi'nin 11.4 puan gerisinde kalan Stefan Kraft ise Raw Air zaferini rakibine hediye etmiş oldu.

Böylece Raw Air klasmanında Ryoyu Kobayashi ilk sırayı alıp 60.000 euronun sahibi olurken, ikinci sıradaki Stefan Kraft 30.000 euro, üçüncülük koltuğundaki Robert Johansson ise 10.000 euroluk para ödülü elde ettiler.

Kayakla atlamada sezonun son yarışı Slovenya'nın Planica bölgesinde düzenlenecek. 21-24 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek müsabakalar Eurosport'tan naklen yayınlanacak.

Hazırlayan: Melis ÖZTEK

Kayakla Atlama

Ga-Pa’da kazanan Lindvik, Kobayashi rekoru kıramasa da lider

02/01/2020 AT 10:40
Kayakla Atlama

Kobayashi, Dört Tepe tarihine geçti

30/12/2019 AT 13:01
Related Topics
Kayakla AtlamaVikersundRobert JohanssonStefan KraftMore
Share this with
Copy
Share this article

Latest News

Kayakla Atlama

Dört Tepe’de yeni bir şampiyonumuz var: Dawid Kubacki

07/01/2020 AT 08:28

Latest Videos

Planica

Kayakla atlama: Kranjec'e zaferi getiren 236 metrelik atlayış

00:02:05

Most popular

WEC

The Race All-Star - 16/05

16/05/2020 AT 13:47
View more