Çin, çevreyi iyileştirme çabalarını sürdürmek için Kış Olimpiyat Oyunlarını kullanmak istese de dumana eğilimli başkent Pekin, açılış töreni yaklaşırken hala en kötüsüne hazırlanıyor.
Pekin, Çin'in Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapma teklifini kazanmasından bu yana hava kalitesini iyileştirdi ancak Ekoloji ve Çevre Bakanlığı, kış sisi risklerinin "ciddi" şekilde devam ettiğini söyledi.
Bakanlık sözcüsü Liu Youbin, geçtiğimiz gün gazetecilere verdiği demeçte, acil durum planlarının yürürlükte olduğunu söyledi.
Kiş Sporlari
Shiffrin, dördüncü kez Dünya Kupası şampiyonu oldu
17/03/2022 - 22:44
"Zamanı geldiğinde Pekin ve Hebei, yasalara uygun olarak makul çevre koruma önlemlerini almaya yönlendirilecek."
Youbin, bölgede bulunan ağır sanayilerin hava kirliliğine neden olduğu için 1 Ocak itibarıyla kapatılacağı söylentilerinin doğruyu yansıtmadığını, böyle bir şeyin gerçekleşmeyeceğini belirtti.
2015 yılında Çin, Kış Oyunları'nı düzenlemeyi kazandığında ağır sanayinin hakim olduğu bir bölgede böyle bir organizasyonun düzenlenmesinin tehlikeli dumanların gölgesinde kalabileceği konusunda eleştiriler yapılmıştı. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping daha sonra bir "yeşil" Oyunlar düzenleme ve Hebei endüstriyel ekonomisini "dönüştürme ve yükseltme" sözü vermişti.
https://i.eurosport.com/2021/11/26/3260597.jpg
O zamandan beri Çin, Pekin ve çevresindeki Hebei eyaletine binlerce hektar ağaç dikti, genişleyen rüzgar ve güneş çiftlikleri inşa etti ve yüzlerce işletmenin yerini değiştirdi.
Pekin'in 200 km kuzeybatısında kayak ve snowboard etkinliklerine ev sahipliği yapan Zhangjiakou şehrinde ise 26 yaşındaki amatör kayakçı Deng Zhongping'e göre fark şimdiden hissediliyor.
"Birkaç yıl önce Pekin'e geldiğimde kirlilikten dolayı saman nezlesi (rinit) olurdum ama Pekin-Tianjin-Hebei'deki hava kalitesi çok iyileşti. Zhangjiakou kayak merkezindeki hava kalitesinin bazı yabancı kayak merkezlerinden bile daha iyi olduğunu düşünüyorum."
Organizatörler, Kış Oyunları'nın yerel su kaynakları üzerinde ek bir baskı oluşturmayacağını ve bunun yerine, Çin'in kaynakların tamamen kullanıldığı ve geri dönüştürüldüğü "döngüsel" bir ekonomi yaratma yönündeki daha geniş çabalarına paralel olarak, yaz aylarında dağlardan gelen suları ve yağışları toplayan sarnıçlara dayanacağını söyledi.
2022 Kış Olimpiyat Oyunları Planlama Komitesi Üyesi Wang Jingxian, "Hepimiz kendi kendine yeterliyiz ve ekolojik olarak döngüseliz" şeklinde konuştu.
Kiş Sporlari
Chen, Dünya Şampiyonası'nda yok
16/03/2022 - 18:48
Kiş Sporlari
Pekin Kış Olimpiyatları’nda Koronavirüs Krizi
02/02/2022 - 08:16