Motor Sporlari

Dakar Rallisi -eleştirilerin odağında- başlıyor

Share this with
Copy
Share this article

Cyril Despres and Jean Paul Cottret | Rally Raid Dakar | ESP Player Feature

Image credit: Getty Images

ByEurosport Türkiye
04/01/2020 at 11:49

Dünyanın en önemli ve ünlü motor sporları organizasyonlarından Dakar Rallisi, Suudi Arabistan’da bu gece başlıyor. 42. kez düzenlenecek organizasyon, insan hakları konusunda problemlerin yaşandığı Suudi Arabistan’da düzenlenmesi nedeniyle eleştirilerin odağında.

Dünyaca ünlü Dakar Rallisi, Afrika’dan ve Güney Amerika’dan geçtikten sonra artık Suudi Arabistan’da. Ve bu akşam başlayacak edisyon dahil olmak üzere önümüzdeki beş yıl boyunca bu ülkede düzenlenecek. Sportif açıdan bakılacak olursa, bu sene Dakar’da boy gösterecek eski Formula 1 pilotu Fernando Alonso, tüm dikkatleri üzerine çekmiş durumda. Ancak organizasyonun bir başka boyutu, birçokları için sportif boyutunun önüne geçmiş durumda.

Suudi Arabistan, her ne kadar Kral Muhammed Bin Selam tarafından birçok toplumsal reform yapılsa da, insan hakları konusunda hâlâ eleştirilerin odak noktasında. Sivil toplum kuruluşları, Dakar’ın Suudi Arabistan’a büyük bir popülarite kazandıramayacağı görüşünde. Özellikle ülkemizin de işin içinde bulunduğu Cemal Kaşıkçı hadisesi, turistlerin hâlen daha S. Arabistan’a sıcak bakmasına engel oluyor.

Motor Sporlari

Marc Marquez üst üste dört, son yedi yılda altıncı kez şampiyon!

07/10/2019 AT 12:54

Örneğin İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Right Watch), Dakar’ın S. Arabistan’da düzenlenmesini, “rejimin insan hakları ihlallerinin unutulması için bir iletişim operasyonu” olarak niteliyor.

Dakar Rallisi, her ne kadar S. Arabistan’da düzenlenmesi itibariyle eleştirilse de, motor sporları arasında en popülerlerden biri olma hüviyetini sürdürüyor.

Organizasyonun ilk etabı bu gece TSİ 00:00’da koşulacak. İlk etabı ve diğer tüm etapları Eurosport ekranlarından izleyebilirsiniz.

Motor Sporlari

"Monako’da yarışmak inanılmazdı"

30/05/2019 AT 13:12
Motor Sporlari

MotoGP'de son durak İspanya

16/11/2018 AT 09:26
Related Topics
Motor Sporlari
Share this with
Copy
Share this article

Latest News

Motor Sporlari

Marc Marquez üst üste dört, son yedi yılda altıncı kez şampiyon!

07/10/2019 AT 12:54

Latest Videos

Motor Sporlari

Le Mans 24'te Audi - Porsche rekabeti sürüyor! İşte bu sene takımların durumu

00:03:04

Most popular

WEC

The Race All-Star - 16/05

16/05/2020 AT 13:47
View more