Olimpiyat Oyunları
2020 Yaz Olimpiyatları

Japonya, 1964'te olduğu gibi beklentileri karşılayabilecek mi?

Share this with
Copy
Share this article

Eurosport svela il suo nuovo logo in stile manga per Tokyo 2020

Image credit: Eurosport

ByEurosport Türkiye
12/06/2019 at 13:51

Japonya, 2020 Tokyo Olimpiyatları'na hazırlıklarını tüm hızıyla sürdürüyor ancak sorunsuz bir hazırlık süreci geçirdiklerini söylemek mümkün değil. 1964'te düzenledikleri Olimpiyat Oyunları'yla beklentileri fazlasıyla karşılayan Japonların 2020'de ne derece başarılı olacakları merak konusu.

Yoshinori Sakai, 55 yıl önce Tokyo’da olimpiyat meşalesini yakmış ve 1964 Tokyo olimpiyatlarını resmen başlatmıştı. Hiroşima saldırısının gerçekleştiği gün dünyaya gelen Sakai’nin ve Japonya’nın tüm dünyaya verdiği mesaj netti: Japonlar, geçen 19 yılın ardından savaşın yaralarını sarmakla kalmamış, aynı zamanda dünyadaki en önemli spor organizasyonuna ev sahipliği yapabilecek konuma gelmeyi başarmışlardı.

Japonya, 19 senede böylesi bir felaketin üstesinden gelip dünyanın her yerinden gelen misafirleri en iyi şekilde ağırlamıştı ve aynı zamanda olimpiyatları birçok açıdan ileri taşımıştı. 1964 Tokyo Olimpiyatları’nda yarışmacıları birbirinden saniyenin yüzde birine kadar ayırabilen ölçüm cihazlarını ilk kez görmüştük. Olimpiyatlar ilk kez tüm dünyaya uydu aracılığıyla aktarılmış ve Tokyo 1964 akıllara “bilim-kurgu olimpiyatları” olarak kazınmıştı. Gerçekleşen yenilikler yalnızca teknolojiyle sınırlı değildi. Japon mimar Kenzo Tange’nin Olimpiyatlar için tasarladığı ve Japon mimarisini Batı mimarisiyle harmanlayan Yoyogi Ulusal Spor Salonu, Pritzker Mimarlık Ödülü’nü kazanıyordu.

2020 Yaz Olimpiyatları

2020 Tokyo'ya bir yıl kala hazırlıklar ne durumda?

24/07/2019 AT 15:04

Japonya’da ilk ve son kez düzenlenen 1964 Olimpiyatları’ndaki yenilikler bu şekildeydi. Peki önümüzdeki yıl, tarihinde ikinci kez Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapacak olan Tokyo’da hazırlıklar ne durumda?

Tokyo’da şehrin farklı noktalarında yer alan 27 spor kompleksi olimpiyatlara ev sahipliği yapacak. Hâlihazırda bulunan 19 kompleksin yanı sıra sekiz yeni tesis daha inşa ediliyor.

Japonya komitesi, 2012 Londra Olimpityatları’na ev sahipliği yapan Queen Elizabeth Park’ın yeni inşa edilen yapılara ilham kaynağı olmasını planlıyordu. Fakat, Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile Japonya’nın Olimpiyatlar’a ev sahipliği yapacağının açıklanmasından hemen sonra görüşen Britanya Olimpik Komitesi’nden Sebastian Coe, The Guardian’a verdiği röportajda Abe’nin aklındaki en büyük soru işaretinin para olduğunu vurguluyor.

“Bay Abe’nin sorduğu neredeyse tek soru ona anlattığım şeylerin maliyetiydi. Abe, Veledromu çok beğendi ve mimari açıdan harika bir proje olduğunu söyledi. Hemen ardından su sporları merkezini göstererek ‘Peki ya bu?’ diye sordu. Maliyeti en yüksek yapının o olduğunu ve mimarının adını söylediğimde ise kan beynine sıçradı: ‘Yeni olimpiyat stadyumumuzun projelerini o çiziyor!’”

Tokyo’nun yaklaşık 1,5 milyar euro maliyeti olan yeni olimpiyat stadyumunun planları 2015 yılında başka bir mimara verildi. Ayrıca Olimpiyat Komitesi başkanı geçtiğimiz mart ayında yolsuzluk suçlamaları nedeniyle istifa etti. Japonya işin bu kısmıyla biraz daha uğraşacağa benziyor. Fakat tüm bu sıkıntılara rağmen 2020 Tokyo, Olimpiyatlar’ı teknolojik açıdan bir kez daha farklı bir boyuta taşıyabilir.

Robot tekolojisini olimpiyatlara entegre etmenin hem kendilerini göstermek hem de oyunlar için önemli olduğunu vurgulayan 2020 Tokyo basın sözcüsü Masa Takaya, Olimpiyatlar’da kullanmak üzere nasıl robotlar geliştirebileceklerine dair hâlâ kafa patlattıklarını söyledi. Şu ana kadar, organizasyonda yer alacağı duyurulan robotlar arasında stadyumlarda yiyecek içecek servisi yapabilenler, sporcuların ekipmanlarını taşıyabilenler ve beş dil konuşarak turistlere yol gösterebilenler yer alıyor.

55 sene önce beklentilerin ötesine geçmeyi fazlaca başaran Japon yetkililer, önümüzdeki yıl bu büyük organizasyonun hakkını 1964’te olduğu gibi verebilecek mi, hep birlikte göreceğiz.

Hazırlayan: Arda VATANSEVER

2020 Yaz Olimpiyatları

Avustralya, olimpiyatlara askeri eğitimle hazırlanacak

15/08/2018 AT 11:13
2020 Yaz Olimpiyatları

2020 Tokyo madalyaları için "teknolojik" geri dönüşüm

01/02/2017 AT 17:55
Related Topics
Olimpiyat Oyunları2020 Yaz Olimpiyatları
Share this with
Copy
Share this article

Latest News

Olimpiyat Oyunları

Ertelenen Olimpiyatlar’ın maliyeti belli oldu

16/05/2020 AT 12:51

Latest Videos

Olimpiyat Oyunları

Olympic Best Moments : Phelps all Olympic medals at London 2012

00:05:03

Most popular

Tenis

2020 Madrid Açık | CANLI YAYIN

28/04/2020 AT 10:07
View more