24 yaşındaki ABD'li jimnastikçi Tokyo Olimpiyatları süresinde mental sağlığıyla alakalı problemleri nedeniyle birtakım müsabakalarda yer alamamış ve sporcuların mental sağlığının aynı fiziksel sağlık kadar önemli olduğuna dair açıklamalarda bulunmuştu.
Bazı izleyicilerden ve sporculardan eleştiri alan bu karar kamuoyunun büyük bir bölümü tarafından destek görmüştü. Biles, denge aleti finalinde yarışmaya katılmış ve bronz madalya kazanmıştı. Tarihin en yüksek profilli jimnastikçisi olarak gösterilen Biles, takım yarışmasında da gümüş madalya kazandı.
Associated Press'e konuşan genç atlet, Olimpiyatlar'da bir süredir devam eden problemlerin nöbetini yaşadığını anlattı.
2020 Yaz Olimpiyatları
Zharnel Hughes'tan Ujah için "ön yargı" çağrısı
24/08/2021 - 12:15
"Daha önceki yıllarda muhtemelen baskıladığım şeylerin birikmesini yaşadığımı hissediyorum."
"Terapi görüyorum, düzenli olarak terapiye gidiyorum ve bu beni ele geçiren bir şeydi. Çünkü bedeniniz ve aklınız size bir zaman yeter artık diyor ve ne yazık ki bu o zaman yaşandı."
https://i.eurosport.com/2021/08/03/3192710.jpg
Yaşanan tartışmaya, ortaya çıkan eleştirilere ve bütün yarışmalarda yer alamamasına rağmen Simone Biles'ın Olimpiyat Oyunları'na bakışı olumlu.
"Açıkçası bunu kimsenin yaşamasını istemem. Ancak yaşadıklarımı dünyada hiçbir şeye değişmem çünkü aynı zamanda iyi yaptım ve sporcuların zihinsel sağlıkları, iyilik durmları hakkında konuşmaları için bir başlangıç yaptım. Bir sporcu olarak kendinizi ilk sıraya koyabilirsin ve Naomi [Osaka]'nın bu bağlamda çok ilham verici olduğunu düşünüyorum."
Biles, yarışmalardan geri çekilmesine ve sorunlarıyla alakalı açıklamalara gelen pozitif tepkilerin çok anlamlı olduğunu belirtti.
"Tepkiler gerçekten inanılmazdı. Bu rahatlatıcıydı. Çok destekleyeci, sevgi dolu ki beklemediğim bir şeydi özellikle 2016'yla, o zaman elde ettiğim başarıyla bu Olimpiyatlar'daki başarımı kıyasladığınızda."
2020 Yaz Olimpiyatları
"Beni güldürdü"
15/08/2021 - 17:04
2020 Yaz Olimpiyatları
2020 Yaz Olimpiyatları : Top 10 Records
11/08/2021 - 12:46