Neler yaşandı?

2022 Beijing Kış Olimpiyatları’nda gözler bir anda Kamila Valieva’nın trimetazidin saptanan doping test sonucuna çevrildi. Takım yarışmasında ritim ve buz dansında ilk sırayı elde eden ve ülkesine 20 puan getiren Valieva’nın bireysel yarışlarda buza çıkıp çıkmayacağına Spor Tahkim Mahkemesi (CAS) karar verecek.
İşte olayların kronolojisi:
2022 Olimpiyat Oyunları
“Savaş Büyük Bir Motivasyon”
11/03/2022 - 21:20
  • 25 Aralık: Valieva, St Petersburg’daki Rusya Ulusal Şampiyonası’nda doping testine tabii tutuldu. Tartışmalar Rusya Anti-Doping Ajansı’nın aldığıbu numune etrafında şekillendi.
  • 6 Şubat: 2022 Kış Olimpiyatları’nda ilk kez sahneye çıkan Valieva, takım yarışmasının ilk ayağı olan kısa programda 10 puan kazandı.
  • 7 Şubat: Buz dansında yine 10 puan kazanan Kamila Valieva ülkesine altın madalyayı getirmesinin yanı sıra Olimpiyat Oyunları tarihinde dörtlü atlayış hareketini başarıyla tamamlayan ilk kadın sporcu oldu.
  • 8 Şubat: İsveç’te bulunan ve Dünya Anti-Doping Ajansı tarafından onaylı laboratuvar, Valieva’nın yedi hafta önceki testinin pozitif sonuçlandığını açıkladı. Bu nedenle takım yarışması için planlanan madalya töreni ertelendi.
  • 9 Şubat: Uluslararası Olimpiyat Komitesi, “yasal bir konunun” madalya töreninin ertelenmesine sebep olduğunu açıkladı. Valieva hakkında çıkan tartışmalar devam ederken RUSADA, genç sporcunun müsabakaya devam edebileceği yönünde karar verdi.
  • 10 Şubat: Rus basını Valieva’nın doping testinde yasaklı maddeler arasında yer alan trimetazidin yer aldığını paylaştı. Belirsizlik devam ederken Kamila Valieva, Pekin’deki antrenmanlarına devam etti.
  • 11 Şubat: Uluslararası Test Ajansı (ITA) Valieva’nın doping testinin pozitif olduğunu doğruladı. Kadınlar bireysel yarışması için antrenmanlarına devam eden 15 yaşındaki Rus sporcu, Ravel’s Bolero hareketini denerken üç kez düştü. Konu hakkında medyaya demeç vermekten kaçınan Valieva için Rus Olimpiyat Komitesi kısıtlama olmaksızın antrenmanlara ve yarışmaya çıkma hakkına sahip olduğunu vurguladı.

Trimetazidin nedir ve neden yasaklıdır?

Kalbe doğru kan akışının azalması nedeniyle oluşan göğüs ağrısı (anjina pektoris) tedavisinde ve başka bazı kalp şikayetlerinin tedavisinde kullanılan trimetazidin, kalbe giden akışını arttırıken kan basıncındaki anlık dalgalanmaları engelliyor.

Kış Olimpiyat Oyunları : Kamila Valieva'nın takım yarışması performansı

2014 senesinde Dünya Anti-Doing Ajansı’nın yasaklı maddeler listesine giren trimetazidin hem yarışma esnasında hem de yarışma öncesinde sporcuların kullanamayacağı maddeler arasında yer alıyor.
Daha önce Pyeongchang 2018’de Rus bobsled yarışçısı Nadezhda Sergeeva’nın diskalifiye olmasına sebep olan madde 2014 yılında Çinli Olimpiyat şampiyonu yüzücü Sun Yang’ın aldığı cezalarla da günceme gelmişti.

Valieva kadınlar bireysel yarışmasında mücadele edebilecek mi?

Spor Tahkim Mahkemesi’nin kararı Kamila Valieva’nın Beijing 2022’deki geleceğini belirleyecek.
Bu noktada kararın zamanı çok ciddi önem arz ediyor. Nitekim kadınlar bireysel kategoride yarışmaya hazırlanan ve altın madalyanın bir numaralı favorisi olarak gösterilen Valieva, 15 Şubat’ta buz pistine çıkmaya hazırlanıyor.
Rusya Anti Doping Ajansı ise Kamila Valieva’nın 25 Aralık’taki testin hem öncesinde hem de sonrasında negatif test verdiğini kamuoyluyla paylaştı.
“K. Valieva, şu anda Spor Tahkim Mahkemesi Olimpiyat Oyunları’ndaki durumu hakkında aksi yönde bir karar vermediği sürece herhangi bir kısıtlama olmaksızın antrenman yapma ve yarışma hakkına sahiptir.”
https://i.eurosport.com/2022/02/11/3313189.jpg

Valieva’nın antrenörlerini ve takımını ne bekliyor?

Uluslararası Olimpiyat Komitesi sözcüsü Mark Adams, 15 yaşındaki sporcunun etrafındaki antrenörlerin ve diğer ekip üyelerinin sorumluluk sahibi olabileceğini ifade etti.
“Bütün insanların -antrenörler, doktorlar ve sporcunun etrafındaki herkesin- sorumluğa sahip olması önemli. Bu durumda sadece davaya konu olan sporcuya bakmıyoruz, ekibi de inceliyoruz.”
Nitekim Valieva’nın durumunda bu detay çok daha önem kazanıyor. 15 yaşındaki sporcunun doping davasında yaşı itibariyle öncelikli sorumluluk ekibinde aranıyor.
IOC’nin dopinge karşı tutumunu vurgulayan Adams, “Bunu tekrar dile getirmeye nadiren ihtiyaç duyuyoum ama dopingin karşısındayüzde yüzlük bir politikamız var ve bütün davaları sonuna kadar götürüyoruz.”
“Ancak bu özel bir dava, devam eden bir dava ve biz de sonucunu bekliyoruz. Bu konu hakkında insanların yorum yapması yanlış olur çünkü aslına bakarsanız reşit olmayan biri için konuşuyoruz. Devam eden bu dava konusunda insanlar spekülasyonda bulunmadan önce biraz daha dikkatli olmalı.”

Rus Olimpiyat Komitesi takım yarışması altın madalyasını kaybedebilir mi?

Eğer Spor Tahkim Mahkemesi, Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve Uluslarası Test Ajansı ile aynı doğrultuda karar verirse bu sonuç mümkün gözüküyor. Gümüş madalya alan ABD’ye dokuz puan fark atarak altın alan Rus Olimpiyat Komitesi, Valieva’nın 20 puanın düşülmesi halinde Japonya’nın ardında bronz madalya kazanacak puana geriliyor.
2022 Olimpiyat Oyunları
Olimpiyat Oyunları - Komik Anlar
24/02/2022 - 05:16
2022 Olimpiyat Oyunları
“Paris 2024 Tünelin Ucundaki Işık Olacak”
19/02/2022 - 20:36