Kanada Federal Parlamentosundaki beş partiye mensup 13 milletvekili, Uluslararası Olimpiyat Komitesine mektup göndererek Çin'in başkenti Pekin'de düzenlenecek 2022 Kış Olimpiyatları'nın başka ülkede yapılması çağrısında bulundu.
Kanada Federal Parlamentosu Alt Komitesi Başkan Yardımcısı ve Bloc Quebecois Milletvekili Alexis Brunelle-Duceppe tarafından hazırlanan ortak mektuba aynı partiden Denis Trudel ve Stéphane Bergeron, Muhafazakar Partiden Arnold Viersen, Cathay Wagantall ve Kelly Block, Liberal Partiden Ken Hardie, Nathaniel Erskine-Smith ve Sameer Zuberi, Yeni Demokrat Partiden Heather McPherson ve Jenny Kwan ile Yeşil Partiden Elizabeth May ve Paul Manly imza koydu.
Mektupta, "Dünyanın tüm insani yardımseverleri ve demokratları ile bir araya gelmek ve bu küresel spor festivaline katılmayı reddederek harekete geçmek için eşsiz bir fırsata sahibiz. Çin’de düzenlenecek bu oyunlara katılmak, kendi halkına karşı, insanlığa karşı en kötü suçları işleyen bir rejimin menfaati için sahnelenen uğursuz, kendini yücelten bir gösteriye katılmak anlamına gelecektir." ifadeleri kullanıldı.
Olimpiyat Oyunları
Japon Hükümetinden Seyirci Kararı
DÜN - 17:54
Milletvekilleri, mektupta "Bazıları sporla siyasetin birbirine karıştırılmaması gerektiğini savunabilir ancak buna soykırım yaşandığında bunun artık bir siyaset meselesi değil, insan hakları ve insanlığa karşı işlenen suçlar olduğu şeklinde yanıt vereceğiz." görüşünü paylaştı.
"Sporcularımızdan olimpiyat rüyalarından vazgeçmelerini istemiyoruz çünkü bunun peşinden gitmek için ne kadar çaba harcandığını çok iyi biliyoruz. Bununla birlikte Çin hükümetinin soykırım kampanyasını sürdürmesi halinde Uluslararası Olimpiyat Komitesinden oyunları başka bir ülkeye taşımasını talep etmek için hala zaman olduğuna inanıyoruz."
https://i.eurosport.com/2021/02/04/2984760.jpg
Olimpiyat Oyunları
“Karantina kuralları katılaşmalı”
12/02/2021 - 11:28
Olimpiyat Oyunları
Yoshiro Mori'ye cinsiyetçi söylem eleştirisi
11/02/2021 - 13:53