Olimpik Gün nedir?

Bu harika bir soru. Gelin cevabı bulmak adına Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından hazırlanan açıklama metnine bir bakalım.
Olimpik Gün; sporun, sağlığın ve birlikte olmanın kutlandığı bir gün. Tüm dünyadan herkesin aynı amaçla her sene 23 Haziran da hareket etmeye ve aktif olmaya davet ediyor.
Olimpiyat Oyunları
14 yıl sonra gelen altın madalya
17 SAAT ÖNCE
Dünya genelindeki tüm katılımcıların katıkılarıyla 23 Haziran 1894’te Paris, Sorbonne’de Pierre de Coubertin’in öncülüğünde ilk adımları atılan Uluslarası Olimpiyat Komitesi’nin kuruluşu anılıyor.

Bu seneki Olimpik Gün’ün teması nedir?

Yine açıklayıcı metne dönelim.
2022’de Olimpik Gün’ün temasıBirlikte, BarışDolur Bir Dünya İçin” olarak belirlendi ve sosyal medyada da #MoveForPeace ve #OlympicDay tagleri kullanılıyor.
Bu seneki Olimpik Gün, sporun insanları barış etrafında birleştirme gücünü kutluyor.
Barış ve sporun birlikteliği Olimpik Hareket’te çok eskiye dayanıyor.
Son yıllarda Uluslarası Olimpiyat Komitesi de mülteci sporcularıIOC Mülteci Sporcu Bursu ve IOC Mülteci Sporcu Takımı aracılığıyla destekliyor.

İnsanlar Olimpik Gün’de neler yapıyor?

Ulusal Olimpiyat Komiteleri, yaş, cinsiyet, sosyal statü ve spor yeteneğine bakmaksızın düzenlediği etkinliklerle insanları harekete teşvik ediyor. Bazı ülkeler eğitim programında bile bu etkinliğe yer veriyor.
İlk olarak 1987’de düzenlenen koşu etkinliğiyle Ulusal Olimpiyat Komiteleri’nin sporun kitlesel coşkusunu ülkelerinde de yayması amaç edinilmiş.

26 Haziran Pazar günü ne olacak?

Aslında Olimpik Gün etkinlikleri birkaç gün sürüyor.
26 Haziran Pazar günü, Paris’te Stade de France çevresinde düzenlenen etkinliklerde katılımcılar 30’un üzerinde olimpik veya paralimpik sporu deneyimleyebilecek.
.
Olimpiyat Oyunları
Katalonya ve Aragon 2030 Kış Olimpiyatları İçin Teklif Verecek
29/03/2022 - 07:48
Olimpiyat Oyunları
Paris 2024, 13.4 milyon bilet satmayı umuyor
22/03/2022 - 21:39