İngiliz Olimpiyat şampiyonu atlet Sir Mo Farah, talkSport'a verdiği demeçte bu yaz Tokyo Oyunları'na katılacak sporcuların öncesinden aşılanacağını iddia etti.
Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği'nin iki, Birleşik Krallık'ın üç aşıya acil kullanım izni vermişti. Henüz herhangi bir aşıyı kullanıma almayan Japonya'nın ise Şubat ortası Pfizer aşısına izin vermesi bekleniyor.
Pandemi nedeniyle 2020 yılından 2021'e ertelenen Oyunlar'ın geleceği için sonbahar ve kış aylarında yükselen pozitif vaka sayıları ciddi tartışmalar yaratmıştı. Ancak Farah'a göre Olimpiyatlar'ın devam etmesi için bir plan daha var.
Olimpiyat Oyunları
“Seni geride bırakmalarına izin verme”
13/05/2021 - 05:13
"Bu alanda olan çoğu insan Olimpiyatların devam etmesini veya Olimpiyatlar'a katılmayı ister."
"Önemli olan güvenli olabilmek ve ülkenin neler yapabileceğini görebilmektir. Bize söyledikleri herkesin Covid için aşılanacağı ve virüsün bulaşı riskinin böylelikle azaltılacağı yönündeydi. O noktadan sonra neler yaşanacağına her bir gün ayrıca bakacağız."
Mo Farah 2012 ve 2016 Olimpiyatları'nda 5 bin ve 10 bin metre yarışlarında altın madalya kazanmıştı.
"Bence Oyunlar devam edecek. Üç Olimpiyat'a katılma tecrübesine sahibim ve bu yılkini de farklı bir yarış olarak değerlendireceğim ve ne olacağını göreceğiz."
İngiltere'de son olarak Premier Lig'de 40 pozitif koronavirüs testi sonucu açıklanmasıyla beraber elit sporcuların aşılanıp aşılanmaması gerektiğine dair tartışmalar hız kazanmıştı. Öte yandan dün ülke genelinde koronavirüse bağlı ölümlerde 100.000'i geçen Birleşik Krallık'ta, Pazar günü yapılan açıklamalara göre nüfusun yüzde 10'u aşılandı.
Olimpiyat Oyunları
Japonya'dan terör önlemi
06/05/2021 - 13:52
Olimpiyat Oyunları
"Düzenleyecek şekilde hazırlanıyoruz"
03/05/2021 - 09:47