Uluslararası Halter Federasyonu'ndan (UHF) yapılan açıklmaya göre; Pekin'de düzenlenen 2008 Yaz Olimpiyat Oyunları'nda madalya alan 11 haltercide dopinge rastlandı.
WADA (Uluslararası Anti Doping Ajansı) tarafından yürütülen geriye dönük doping testlerinde pozitif sonuca rastlanan 11 madalyalı halterden üçü olimpiyat şampiyonu. Ülkelerinde düzenlenen oyunlarda altın madalya kazanan üç Çinli halterci Cao Lei, Liu Chunhong ve Chen Xiexia, madalyalarını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya.
Madalyaları tehdit altında olan diğer halterciler ise Rusya, Belarus, Kazakistan, Azerbaycan ve Ukrayna'dan. Yapılan testlerden sonra erkekler 85 kiloda 187 kilo kaldırarak dünya rekorunu elinde bulunduran Belaruslu halterci Andrei Rybakou, Pekin'de kazandığı gümüş madalyayı geri vermek zorunda kalacak.
Olimpiyat Oyunları
Amerika, Antrenmanlarını Las Vegas’ta Gerçekleştirecek
21 SAAT ÖNCE
UHF'den yapılan açıklamaya göre; testleri pozitif çıkan 11 halterci dosyaları sonuçlanana kadar tedbirli olarak yarışmalardan men cezası aldı. Süreç sonunda haltercilerin doping yaptığı kesinleşirse 11 olimpiyat madalyası el değiştirecek.
Olimpiyat Oyunları
LeBron James, Tokyo'da yok
05/06/2021 - 10:14
Olimpiyat Oyunları
"Tokyo Olimpiyatları'nın iptal edilmesi mümkün değil"
03/06/2021 - 12:04