Pazar günü sona eren Rio 2016'da 200'den fazla ülke boy gösterdi. Bunlardan sadece 59'u altın madalyanın keyfini yaşayabildi. Söz konusu 59 ülkenin 9'u ise bu sevinci ilk kez yaşayarak Rio 2016'yı tarihlerinde ayrı bir yere koydu.
İlk kez bu sevinci yaşayan ülkeler, tarihi başarıyı kazanan sporcularını ödüllendirirken ilginç yöntemlere başvurdu. Kraliyetin özel uçağıyla sporcusunu ülkesine getiren de oldu, ülkedeki kişi başı ortalama yıllık kazancın 50 katı değerinde para ödülü vermeyi tercih eden de oldu...
Fiji
Yedili Rugby'nin Olimpiyat Oyunları'nda ilk kez yer alacağının açıklanmasının ardından Fiji'nin iştahı kabarmıştı. Bu sporda son iki dünya şampiyonluğunu kazanan Güney Pasifik ülkesi, bu fırsatı kaçırmadı ve finalde Büyük Britanya'yı net bir skorla yenerek tarihinde ilk kez podyumun zirvesine çıktı.
Olimpiyat Oyunları
Amerika, Antrenmanlarını Las Vegas’ta Gerçekleştirecek
BIR GÜN ÖNCE
Yedili Rugbu takımın ülkeye geldiği günü resmi tatil ilan eden başbakan Voreqe Bainimarama, halkın başkent Suva'daki stadyuma kolay ulaşması tüm otobüslerin bedava olduğunu açıkladı.
Ürdün
Erkekler tekvando 68 kilo finalinde Rus rakibi Alexey Denisenko'yu deviren Ahmad Abughaush, ülkesi Ürdün'e tarihi bir altın madalya kazandırdı. Maçtan hemen sonra ekonomi öğrencii olan 20 yaşındaki Abughaush'ı telefonla arayan Ürdün Kralı II. Abdullah, Rio'dan ülkeye dönüşü için sporcuya kraliyetin özel uçağını tahsis etti.
Kosova
Henüz 8 yıllık bir ülke olan Kosova'ya kısa tarihindeki ilk olimpiyat altın madalyasını kadınlar 52 kilo judoda Majlenda Kelmindi getirdi. Aralık 2014'te Uluslararası Olimpiyat Komitesi'ne üye olan ve ilk kez oyunlarda yer alan Balkan ülkesinde kutlamalar coşkuluydu.
Başbakan İsa Mustafa, Kelmindi'yi havaalanında karşıladı ve başkent Priştine'ye binlerce Kosovalının arasında iki katlı üstü açık bir otobüsle yolculuk ettiler.
Singapur
Erkekler yüzme 100 metre kelebekte idolü Michael Phelps'i geçerek ülkesine tarihtekii ilk olimpiyat altınını kazandıran Joseph Schooling, çocukluk hayallerinin ötesine geçerek büyük başarı elde etti. İkilinin Pekin 2008'de çekildği fotoğraf sosyal medyada yoğun ilgi gördü. Singapurlular ise Schooling için karşılama töreni düzenledi ve büüyk zaferi sokaklarda kutladı.
Vietnam
Londra 2012'de altın madalyayı kıl payı kaçıran Vietnamlı atıcı Hoang Xuan Vinh, Rio 2016'da amacına ulaştı ve ülkesinin milli marşını ilk kez bir madalya seremonisinde çaldırdı.
60 yıldır bu zaferi bekleyen Vietnam, 10 metre havalı tabancada altın madalya kazanan Xuan Vinh'e fazlasıyla tatmin edici bir ödül verdi. Bir kişinin yıllık ortalama 2.100 dolar kazandığı Vietnam'da, hükümet yaptığı açıklamayla 41 yaşoındaki sporcuya 100.000 dolar para ödülü vereceğini açıkladı.
Hoang Xuan Vinh altın madalyanın yanı sıra 50 metre havalı tabacanda da gümüş madalya kazandı.
Tacikistan
Erkekler çekiç atmada ilk sırayı alan Dilşad Nazarov ülkesi Tacikistan'da kahraman ilan edlidi. 1991'de bağımsızlığını kazanan Orta Asya ülkesinde en yüksek unvan olan ''Tacikistan'ın Kahramanı''nın Nazarov'a verilmesi için halk imza kampanyası başlattı. Bugüne kadar yalnız 6 kişiye verilen bu unvan son 10 yılda kimseye layık görülmedi.
Porto Riko
Rİo 2016'nın en büyük sürprizlerinden birini Porto Rİkolu tenisçi Monica Puig gerçekleştirdi. Serena Wiliams, Garbine Muguruza, Angelique Kerber gini isimlerin arasından sıyrılarak altın madalyaya ulaşan dünya 35 numarası, bugüne kadar olimpiyat madalyası kazanan 9. Porto Rikolu oldu. Ancak podyumun zirvesinde yer alan ilk isim olmayı da başardı.
Puig'in diğer başarısı ise Seul 1988'den beri olimpiyatlarda tekrar yer alan teniste seri başı olmadan altın madalya kazanan ilk isim olmasıydı.
Fildişi Sahilleri
Cheick Sallah Cisse, erkekler tekvando 80 kilo finalinde Büyük Britanyalı rakibi Lutalo Muhammed'i altın vuruşla yenerek ülkesi Fildişi Sahilleri'ne olimpiyat altınını kazandıran ilk isim oldu.
Bahreyn
İlk kez altın madalya sevinci yaşayan bir diğer ülke ise Bahreyn oldu. Kenya asıllı atlet Ruth Jebet, kadınlar 3,000 metre engellide tarihin en hızlı ikinci derecesini koşarak Bahreyn adına önemli bir başarı elde etti.
Olimpiyat Oyunları
LeBron James, Tokyo'da yok
05/06/2021 - 10:14
Olimpiyat Oyunları
"Tokyo Olimpiyatları'nın iptal edilmesi mümkün değil"
03/06/2021 - 12:04