İngiltere’nin dört kez olimpiyat şampiyonu Mo Farah, İngiliz basınından neden olumsuz dönüş aldığını sorguladığını itiraf etti. Ancak Farah, Birleşik Krallık’ı temsil etmekten daha fazla gurur verici bir şey olmadığının da altını çizdi.
Mo Farah, Rio’da beş ve on bin metrelerdeki çifte başarısının ardından, yol yarışları ve maraton macerasından sonra Tokyo 2020’de piste dönmeye hazırlanıyor.
Ancaksporda ırkçılığın ve ayrımcılığın yoğun olduğu şu esnada, özellikle futbolda başlayan boykotların ardından Farah’a bu durumdan nasıl etkilendiği soruldu.
Olimpiyat Oyunları
Amerika, Antrenmanlarını Las Vegas’ta Gerçekleştirecek
12/06/2021 - 05:45
Presenting’e konuşan Farah, “Bazen insanlar farklı tepki veriyorlar.” dedi ve ekledi; "Bazı yazarlar farklı şeyler kaleme alırken diğer yazarlar farklı şeyler kaleme alıyorlar. Bunu nasıl gördükleri ile alakalı. Hayatta bana bir şans tanındı. Somali’de doğdum ve İngiltere’de büyüdüm ve çok çalıştım. Ülkemi gururlandırmak istiyorum ve Birleşik Krallık forması giymek benim için bir onur.”
İnsanlar bu durumu farklı görecek ve diyecekler ki, ben bu ülkeye geldim, İngilizcem yoktu, bunu yapamadım sisteme dahil olamadım.”
Bana şans tanındığı için minnettarım ve bundan en iyi şekilde yararlanmam gerekiyor. Ancak bazen sert davranabiliyoruz, özellikle İngiltere’de.”
https://i.eurosport.com/2020/09/04/2879839.jpg
Farah, aynı zamanda siyahi kişilerin zaferlerinin beyaz kişiler kadar kutlanıp kutlanmadığını sordu. Gazetecilerin onun hakkında yazı yazarken neden yalnızca belli açılardan yazdığını anlamadığını itiraf etti.
Çoğu zaman sorun bende mi diye kendime soruyorum. Bazen haberlerde doğru olmayan şeyler oluyor. İnsanlar bunu doğru kabul ediyor ve insanlara doğruyu anlatman gerekiyor, bu da gerçekten çok zor. Bazen kendini açıklamaya başladığında, bu durum daha çok sorun ortaya çıkarıyor.”
“Bazen bu durumun böyle olduğunu düşünüyorum. Sadece gidip işimizi yapmak, en iyi yaptığımız şeyi yapmak ve onların bizi yıkmasına, hayatımızda bir problem olmasına izin vermememiz gerekiyor.”
Bu olumlu düşünceler ile ilerlediğimiz sürece, bunun üstesinden geleceğiz. Fakat bu, İngiltere’de daha zor." diyen Farah pozitif kalmaya çalışmanın önemini vurguladı.
"Spor çok güçlü, Olimpiyatlar tüm kıtaları bir araya getirebiliyor.”
Eğer Olimpiyatlar bunu yapabiliyorsa, spor ile neden biz bunu yapamayalım? Spora ihtiyacımız var. Spor bizi bir araya getiriyor ve sporsuz bir yaşam, yalnızlık olurdu.”
Olimpiyat Oyunları
LeBron James, Tokyo'da yok
05/06/2021 - 10:14
Olimpiyat Oyunları
"Tokyo Olimpiyatları'nın iptal edilmesi mümkün değil"
03/06/2021 - 12:04