Tokyo 2020 Olimpiyat Komitesi Başkanı Yoshiro Mori, Asahi Shimbun gazetesinde çıkan bir habere göre geçtiğimiz hafta birtoplantıda yaptığı açıklamada çok sayıda kadının katıldığı toplantıların kadınlar çok fazla konuştukları için bitmek bilmediğini söyledi.
Yönetim ekibinde yer alacak kadınların sayısı artacaksa konuşma sürelerinin kısıtlanmış olması gerekiyor. Çünkü sözlerini bitiremiyorlar ve bu çok sinir bozucu."
Mori, konuşmasının devamında spor organizasyonlarında “çok konuşan” kadınlara yönelttiği cinsiyetçi sözlerinden dolayı özür dilese de eleştiri oklarından kurtulamadı.
Olimpiyat Oyunları
Olimpiyatlar için seyirci kararı
16 SAAT ÖNCE
https://i.eurosport.com/2021/02/06/2986018.jpg
Japon tenis yıldızı Naomi Osaka, Mori'nin bu sözlerini “gerçekten cahilce” olarak nitelendirdi ve ekledi:
Bu tür yorumlar yapanların, konuştukları bu konularla ilgili daha fazla bilgi sahibi olmaları gerekiyor. Bu yorumların ardındaki gerekçeyi de duymak isterim.
Japonya’nın en üst düzey kadın politikacılarından Tokyo Valisi Yuriko Koike, Bay Mori’nin sözlerini eleştirenler arasında yer alıyor. Şehrin ilk kadın valisi olan Koike, kadınların karar mekanızmasına dahil olmaları gerektiğini ve çok fazla konuşmanın cinsiyete değil kişiye bağlı olduğunu da ekledi.
Kyodo News'ta yer alan habere göre 83 yaşındaki Yoshido Mori bu cuma günü yapılacak toplantıda kullandığı ifadeden dolayı istifasını açıklayacak. Mori'den boşacalacak koltuğa Japonya Futbol Federasyonu Başkanı Saburo Kawabuchi'nin oturması bekleniyor.
Japonya'nın bir önceki başbakanı Shinzo Abe, geçtiğimiz sene organizasyonda kadınların yönetimde en az yüzde 30 oranında yer alacağının sözünü vermişti. Bu oran bugün yüzde 12.
Japonya, Dünya Ekonomik Forumu’nun 2020 küresel toplumsal cinsiyet eşitsizliği raporunda 153 ülke arasında 121’inci sırada yer alıyor.
Olimpiyat Oyunları
Crouser, 31 senelik dünya rekorunu kırdı
19/06/2021 - 11:27
Olimpiyat Oyunları
Olimpiyatlara seyirci alınacak mı?
19/06/2021 - 05:46