Rio 2016'da atletizmin sürprizlerinden birisini Ekaterini Stefanidi gerçekleştirdi. Jenn Suhr ve Yarisley Silva gibi favorilerin erken veda ettiği kadınlar sırıkla yüksek atlama finalinde 4.85'lik derecesiyle altın madalya kazanan Yunan atletin bu başarısını farklı bir noktaya taşıyan özelliği ise yükseklik korkusu.
''Merdivende üçüncü basamağa çıkamıyorum''
En büyük yeteneğinden korkusunu tarif eden olimpiyat şampiyonu atlet,
''İlk anda kulağa garip gelebilir ama bir sırıkçı olarak yükseklik fobisine sahibim. Yerden 1,5 metre yükseliğe çıktığımda bile korkuyorum.Bir örnek vermek gerekirse; geçen gün evde bir şeyi vidalamak için merdivene çıkmam gerekti. Ancak ikinci basamağa geldiğimde çok korktum ve üçüncüye çıkmam imkansızdı. Yüksekte olduğum zaman midem bulanıyor, başım dönüyor ve düşmekten korkuyorum.'' diyerek yükseklik korkusunu anlattı.
Olimpiyat Oyunları
Amerika, Antrenmanlarını Las Vegas’ta Gerçekleştirecek
21 SAAT ÖNCE
Stefanidi'nin kendisini yüksekteyken güvenli hissetiği tek yer ise sırık.
''Garip ama kendimi sadece sırıkla yüksek atlama yaparken güvende hissediyorum. Çılgınca olduğunu biliyorum ama sırıkla atlama yaparken tüm kontrolü kendimde hissediyorum''
Tarihe geçti
Olimpiyat tarihinde sırıkla yüksek atlamada altın madalya kazanan ilk Yunan atlet olan Stefanidi, Atina 2004'ten sonra ülkesine atletizmde altın madalya kazandıran ilk isim olmayı da başardı.
Olimpiyat Oyunları
LeBron James, Tokyo'da yok
05/06/2021 - 10:14
Olimpiyat Oyunları
"Tokyo Olimpiyatları'nın iptal edilmesi mümkün değil"
03/06/2021 - 12:04