Dünya Snooker Şampiyonası yarı finalinde 11 saat ve beş seanstan daha uzun süren maç sonunda Stuart Bingham'ı 17-15 mağlup eden Mark Selby, finale yükseldi.
Maç sonrası konuşan Bingham, bu uzun maçta Mark Selby'nin bazı oyunlarının kurallar içerisinde olsa da uygunsuz olduğunu dile getirdi. Maç genelinde Stuart Bingham'ın daha doğal akışta oynadığı gözlemlenirken, Mark Selby'nin uzun süren düşünme aralıkları ve güvenl vuruş yapma çabası izleyicilerin bir kısmı tarafından eleştiriyle karşılandı.
Stuart Bingham da Selby'nin bu oyun tarzını eleştirenler arasında yer alıyor. Maç sonrası Eurosport mikrofonlarına konuşan 44 yaşındaki isim şu ifadeleri kullandı.
Snooker
Mark Williams'tan sezon değerlendirmesi
11/06/2022 - 18:55
"Belki de kurallar içerisinde olsa uygunluk anlamında sınırdaydı." Bazı vuruşlar, üç dakika sürdü ve yalnızca kırmızılara dokundurdu. Bu muhtemelen [çok fazla]. Bence herkes oradan çıkmak istemiştir. [Selby'e birden çok snooker gerektiğinde]."
"Olan buydu. Geçtiğimiz gece önemsemiyordum ve yüzümde tebessümle oynuyordum. Ancak bugün benim için olmadı."
Bugünkü seansta Selby'nin şans potundan sonra gösterdiği tepki hakkındaki görüşleri de sorulan Bingham, soruyu şöyle yanıtladı:
"Açıkçası dün biraz şansımı kullandım ve kendimi öne attım. [Şans potunda] yaptığı hareketler biraz ayarsızdı ama olan oldu."
"İnsanlar kendi şanslarını görmüyor. Maçta birçok iyi şanslı anı vardı ve bu da onlardan biriydi. Ancak benim de şansım oldu ve bu isteyebileceğiniz her şeydir. Ben onları kullanamadım"
Mark Selby, finalde Kyren Wilson'a karşı 10-4 geriye düştükten sonra maçta oynanan son 12 oyunun 11'ini kazanarak rakibini 17-12 mağlup eden Shaun Murphy ile karşılaşacak.
https://i.eurosport.com/2021/05/01/3124728.jpg
Stuart Bingham'ın Mark Selby eleştirisine benzer olarak geçtiğimiz yılın finalisti Kyren Wilson da Shaun Murphy'nin maç sonrası sevincini abartılı bulduğunu dile getirdi.
"Bana göz dağı verebilmek için çok şey gerekir. Bunu korkutucu bulmadım. Bunu biraz abartılı ve tiyatral buldum."
"Ama biliyorsunuz, Shaun biraz tiyatral biri. Eğer severseniz ve biz de Crucible Tiyatrosu'nda oynuyoruz, onunla oynamak gayet adil."
"Kazanması için ne gerekiyorsa onu yapacak. Ben de sonuna kadar savaşacağım ve gelecek sezon geri geleceğim."
2015'ten sonra ilk kez Snooker Dünya Şampiyonası'nda finale kalmayı başaran 2005 şampiyonu Shaun Murphy, sevincini spordaki en geleneksel mekanda oynamanın verdiği heyecana bağladı.
"Evet, çok heyecanlıydım. Bu dünyalar anlamına geliyor."
"Bir snooker oyuncusu olarak hayatımızdaki en büyük hafta. Eğer burada, bunu yaparken heyecanlanamıyorsanız, yanlış oyunu oynuyorsunuz."
Shaun Murphy ve Mark Selby'nin karşı karşıya geleceği Snooker Dünya Şampiyonası final müsabakası 35 frame üzerinden oynanacak. İngiltere'nin Sheffield kentindeki geleneksel Crucible Tiyatrosu'nda oynanacak karşılaşma yarın saat 15.00'da oynanacak ilk seansla canlı yayınla Eurosport ekranlarında olacak.
Snooker
Şampiyonluğun anahtarı: İsteka topuna hakimiyet
13/05/2022 - 09:55
Snooker
Ronnie O’Sullivan’dan devam kararı
11/05/2022 - 14:33