Yan Bingtao, geride bıraktığımız pazar akşamı snooker efsanesi John Higgins'i 10-8 mağlup ederek the Masters şampiyonluğunu elde etmişti. Finale dair düşüncelerini World Snooker Tour internet sitesine aktaran 20 yaşındaki isim, 2006 senesinde John Higgins'in son kazanığı Masters finalinden büyük bir ilham aldığını söyledi.
The Masters finalinde 2006 senesinde ikinci yıl üst üste Ronnie O'Sullivan'la karşılaşan John Higgins, 19. framede 60-0'dan geri dönmüş ve 64'lük serisiyle kariyerindeki ikinci Masters zaferini elde etmişti.
O dönemin video kayıtlarını izlediğini itiraf eden Bingtao, "Masters'ı profesyonel olduğum ilk yıldan beri izliyorum. Beni en çok etkileyense 2006'daki son frame olmuştu. Higgins'in o serisi ve yumruğunu sıkarak kutlamasını defalarca izledim. Benim en iyi Masters hatıram." diye konuştu.
Dünya Şampiyonaları
Dünya Snooker Şampiyonası'ndaki en güzel vuruşlar
07/05/2021 - 08:53
John Higgins'e karşı finalde 7-5'ten geriye dönen Yan Bingtao, 2008 senesinde Mark Selby'den sonra ilk kez katıldığı ilk Masters'ta ipi göğüsleyen isim oldu. Bingtao, kariyerinin ilk Triple Crown zaferi yolunda Higgins dışında Neil Robertson, Stephen Maguire ve Stuart Bingham gibi şampiyon isimleri geriden gelerek elemişti.
Higgins'e karşı saygısını gizlemeyen Yan Bingtao, final maçını da kendisi için bir öğrenme aracı olarak görmüş. "Oyunumun John'un oyunuyla benzer yönleri olduğunu düşünüyordum. Onunla finalde karşılaşmak ve maçı kaybedecek olsam bile ondan bir şeyler öğrenmek, tecrübe kazanmak istiyordum."
https://i.eurosport.com/2021/01/17/2973460.jpg
"En iyi seviyesinde olmasa da ve geçmişte asla kaçırmayacağı bazı vuruşları kaçırsa da baskıyı karşılama şeklinde onu geride bırakabilen yok. Benim de bunu öğrenmem gerekiyor. Son yıllarda o da çok şampiyonluk kazanamamıştı ve ben de şansın bana dönebileceğini biliyordum. Baskı altında sorunları çözmeyi ve anahtar vuruşları nasıl değerlendirebileceğimi çözmek istiyordum."
Tüm hafta boyunca soğukkanlı bir şekilde gerçekleştirdiği geri dönüşleriyle ve "decider"lardaki oyunuyla övgü alan Bingtao bu sürecin finalde de işine yaradığını düşünüyor. "Kendime kaybedecek bir şeyimin olmadığını söyledim. Robertson'a karşı 3-1 ve 5-3 geriye düşmüştüm, Maguire'a karşı 3-2 ve Bingham'a karşı da 4-2. Üç maçı da 6-5'le kazandım. Finalde 7-5 geriye düşmek de benim için çok büyük bir olay değildi."
"John, maç esnasında 6-3 ya da 8-5 öne geçmek için çok büyük fırsatlara sahipti. Benim de fırsatını bulunca onu baskı altına almam gerekşyordu hatta biraz dengesini şaşırtmam. Son potları yapana kadar kazanabileceğimi düşünmüyordum. Akabinde zaten çok heyecanlıydım."
https://i.eurosport.com/2021/01/18/2973587.png
Yan Bingtao, 2015'te Zhou Yuelong'la birlikte Dünya Kupası'nı ve 2019'da Riga Masters'ı kazanmıştı. Fakat the Masters şampiyonluğuyla birlikte daha büyük turnuvalarda da başarılı sonuçlar elde edebileceğini düşünüyor. Final sonrası Eurosport stüdyosunda değerlendirmelerde bulunan Ronnie O'Sullivan'da Bingtao'yu geleceğin Dünya Şampiyonları arasında göstermişti.
"Gelecekte bir sürü turnuva var ve ben de daha çok kazanmak için antrenman yapacağım." diye konuşan dünya 11 numarası, "Traftarlar, medya, ailem ve Çin'deki arkadaşlarımın hepsi benden şampiyonluklar, daha iyi performanslar ve seriler bekliyor. Bu yüzden baskı biraz daha artacak."
Masters şampiyonuna verilen Paul Hunter Kupası'nın yanı sıra 250 bin pound tutarındaki ödülün sahibi olan 20 yaşındaki sporcu büyük ödüllerin kendisini değiştirmeyeceğini anlattı. "En iyi 16 oyuncu arasından dört kişi mağlup edebilmek bana çok büyük güven verdi. Her zaman zirvedeki oyunculardan mental olarak geride olduğumu düşünürdüm. Bu sezon o kadar çok karar oyunu kaybettim, bu da kendimi sorgulamama sebep oldu. Ancak bu kez "decider"larda önde olan taraf gibi oynadım."
Snooker
"Yılın Oyuncusu" belli oldu: Judd Trump
06/05/2021 - 12:56
Snooker
"Süper-granit Mark"
04/05/2021 - 12:11