Bu yazının orijinali Daily Mail'de yayımlanmıştır.

Judd Trump, hiç alışıldık bir snooker oyuncusu gibi görünmedi.
Metal çivili ayakkabıları olsun, elmas bezeli saati olsun, pop gruplarının yakışıklı ve genç şarkıcılarını anımsatan saç stili olsun, son zamanlarda taktığı çapraz papyonu olsun; Bristollı, uzun süredir snooker’ın bunaltıcı imajı ve demode kıyafet yönetmeliğine karşı koyuyor.
Dünya Şampiyonaları
Dünya Snooker Şampiyonası'ndaki en güzel vuruşlar
07/05/2021 - 08:53
Şimdi ise niyeti, kuralları tamamen parçalamak. Dünya 1 numarası, snooker’a baktığında karanlık çağlarda sıkışıp kalmış ve gelecek nesli ihmal eden bir spor görüyor. Köklü değişimlere ihtiyaç olduğunu düşünüyor. Bunun yolu da ilk olarak papyon kravatlardan ve resmi yeleklerden kurtulmaktan geçiyor.
“Her zaman kıyafet kuralının eski kafalı olduğunu, ilerleme vakti geldiğini ve daha rahat olmamız gerektiğini düşündüm.” diyor Trump.
“Yine şık olsun ama bunlar yerine mesela polo tişörtler giyelim. Diğer sporlarda, maçlarda ne giyiyorsanız antrenmanlarda da onu giyiyorsunuz, snooker farklı. Snooker kulübüne takım elbise giyip gitmiyorsunuz.”
https://i.eurosport.com/2021/03/07/3007991.jpg
“Bunu garip buluyorum. İnsanların yelek giymek istediği yok. Artık havalı değil işte. Giydiğiniz şeyin yaptığınıza engel olduğu çok az sayıda spordan biri bu. Taktığımız papyonlar bize engel oluyor.”
“Geleceğe baktığımda snooker’ın diğer sporların arkasında kalacağını görüyorum. Hep belli bir yaş grubu hedef kitle olarak görüldü fakat gün gelecek, o yaştakiler artık orada olmayacak. Onların yerini dolduracak kimseler de yok.”
Trump’a göre, snooker spikerliği ve yorumculuğu da kıyafet kuralları gibi tazelenmeye ihtiyaç duyuyor. “Stüdyodakilerin anlattığı hikayelerin çoğu 70’ler veya 80’lerden. Bu pek anlayamadığım bir şey. Bunlar tarihi geçmiş şeyler ve genç neslin bu hikayelerle bağ kurması zor. Heyecan ve tutku yetersiz.”
Elemelerde yedi kez ile rekor sayıda Dünya Şampiyonluğu bulunan Stephen Hendry’nin altı ikinciliği bulunan Jimmy White ile eşleşmesinin ardından, bu sene Crucible öncesi snooker dünyasına nostalji duygusu hakimdi.
Hendry, eski rakibini çekişmeden uzak geçen karşılaşmanın sonunda mağlup etse de sonraki maçında kaybetti. White için ise mağlubiyet elenmesi anlamına geldiyse de kısa zaman sonra turnuvaya davet edilerek katılma hakkı kazanacaktı.
https://i.eurosport.com/2021/04/13/3076141.jpg
“Jimmy oyun için sayısız şey yaptı ancak ona zaten bir iki şans verdikten sonra bir noktada bunun bir sınırı olmalı. Belki de artık istekasını asıp başkalarına şans vermelidir.”
“Bence golf’e benzer bir yaklaşım benimsenmeli. Golf’te eğer Dünya Şampiyonası’nı kazandıysanız her turnuvaya giriş hakkı değil de o turnuvada her yıl giriş hakkı kazanıyorsunuz.”
Trump snooker’ın başında olsa yapacağı bir diğer değişiklik, oyunu hızlandırmak amacıyla maçlara şut saatleri koymak. “Herkes kendi tarzında oynuyor, anlıyorum ama eğlence de önemli.”
“Teniste servis süresi var, snooker bu konuda da biraz geride. Böyle birkaç şey var, bunları yaparak sporu 21. yüzyıla taşıyabiliriz.”
10 yıl önce Trump 21 yaşında bir genç olarak büyük çıkışını gerçekleştirip Dünya Şampiyonası’nı kazanmış ve kazandığı parayı 110.000 sterlinlik bir Ferrari Spider’a harcayarak haberlere konu olmuştu.
O zamanlar kendini Twitter açıklamasında “yarı zamanlı snooker oyuncusu, tam zamanlı uluslararası playboy” olarak tanıtıyordu ve bir keresinde kendisine eğlence anlayışı sorulduğunda “Birinci sınıf bir spor arabayı sürebildiğim kadar hızlı sürüp olabildiğince fazla kişinin bana bakmasını sağlamak.” yanıtını vermişti.
https://i.eurosport.com/2011/12/10/789708.jpg
“Evet, bu benlik bir laf.” diyor on yıl önce dediklerini hatırlayan Trump bir kahkaha atıp. “O zamanlar bu eğlenceliydi. O kadar para kazanıyor olmak çok keyifliydi ve Ferrari sürmek de bir çocuk olarak çok içten şekilde arzuladığınız bir şey.”
“Geçmişteki bu şeylere sadece bakıp gülmelisiniz işte. Eski saç tarzım da öyle, hepsi zamanında havalı geliyordu işte. Ama yaptıklarımı iyi ki de yapmışım çünkü 40’ınıza geldiğinizde ‘keşke şunu şunu da yapsaydım’ diyebiliyorsunuz. Hayatımın masadan uzakta geçen kısmının tadını çıkarıyordum.”
Tabii bu Trump’ın artık eğlenmediği anlamına gelmiyor. Hala bekar, arabası BMW i8 ve eğer Crucible’da ikinci şampiyonluğuna ulaşır ve kısıtlamalara takılmazsa arkadaşlarıyla bir Las Vegas tatili yapmayı düşünüyor. Aradan geçen 10 yılda Trump’ın eğlence anlayışı değişmedi, sadece artık ne zaman eğlenmesi gerektiğini biliyor.
“Geçen sene Vegas’a gidememiştik ama umarım bu sene eksiği kapatabiliriz, bir de Dünya Şampiyonası’nı kazandıktan sonra olursa mükemmel olur.” Trump, turnuva sonunda uğurlu olduğunu düşündüğü Louis Vuitton ayakkabılarını ölümcül hastalıklara yakalanmış çocuklara destek olan Jessie May Vakfı’na bağışlamak adına açık artırmaya çıkaracak.
“Artık maddiyatı fazla önemsemiyorum, arada arkadaşlarımla birkaç çılgın akşam geçiriyor ve ardından tekrar işime dönüyorum. Eğlence hala hayatımda önemli bir yer kaplasa da artık doğru zamanı öğrendim. Turnuvalar arası değil, sezon sonu eğlenerek kusursuz dengeyi sağlamayı başardım.”
https://i.eurosport.com/2020/11/22/2941230.jpg
“Dev sahneye ilk adımlarını atan bir gençken kariyerinizin sonsuza dek süreceğini sanırsınız. Fakat geçen yıllar beni olgunlaştırdı ve hayatın çok hızlı akıp gittiğini fark ettim. Elime geçen her fırsatı değerlendirmemin önemini anladım.”
“Motivasyonumu yükselten şeyler masadan uzakta, günlük hayatımda yaptıklarım değil. Mesele kazanmak. Bir snooker makinesine dönüşmek ve oynadığım her maçı, her turnuvayı kazanmak istiyorum.”
Hedefine uzak olmadığı kesin. Geçtiğimiz sezon altı, bu sezon da beş zafer daha ekleyerek toplamda 22’yle en fazla sıralama turnuvası kazanan beşinci oyuncu konumuna geldi. Önündeki isimlerse Steve Davis, John Higgins, Stephen Hendry ve 37 zaferle zirvede bulunan Ronnie O’Sullivan.
“37’ye yaklaşabileceğimi hiç düşünmemiştim ama son yıllarda o kadar sık kazandım ki bir anda işler değişti ve şu an pek de geride değilim.” diyor Trump. “Yakalasam bile en az dört beş Dünya Şampiyonası kazanmadığım sürece Hendry veya O’Sullivan’la kıyaslanamam. Yani hala yapılacak çok iş var.”
Ronnie, Trump’ın tüm zamanların en iyisi olmak istiyorsa 70’e ulaşması gerektiğini çünkü artık çok daha fazla turnuva olduğunu söylemişti.
“Tek bir cümleyle beni hem övüyor hem yeriyor.” diyor altı kez Dünya Şampiyonuyla oynadığı 28 maçın 15'ini kazanan Trump. “Söylediklerine dikkat ediyor çünkü tüm zamanların en iyisi olarak görülmek istiyor. Muhtemelen şu an zaten öyle, en azından ben ona yaklaşana kadar.”
https://i.eurosport.com/2021/02/04/2984999.jpg
Crucible’ın bir ve iki numaralı seri başları, geçtiğimiz yılki turnuvanın başında bir tartışma da yaşamıştı. O’Sullivan seyircilerin alınmasına tepki gösterirken Trump rakibinin “bencilce” davrandığını söylemişti.
Peki aralarındaki ilişki nasıl? “Aslında oldukça iyi. O her zaman manşetlerde olmayı sevdi, bu yüzden söyledikleriyle kastettikleri genellikle farklı şeyler oluyor. Konuşmadan önce düşündüğünü pek sanmıyorum.”
“Büyük bir rekabetimiz var ve mümkün olduğunca devam etmesini istiyorum. Hem oynamayı hem de izlemeyi sevdiğim ender oyunculardan biri.”
“Umarım finalde buluşabiliriz. Tablonun farklı taraflarındayız ve eğer finalde buluşursak çok özel olur. Tarihin en çok izlenen maçlarından biri olabilir ve snooker’a yeni takipçiler katabiliriz.”
Eğer bu final gerçekleşirse Crucible’daki seyirciler de epey şanslı olacak. Hükümetin test organizasyonu olarak seçilen turnuva ilk turda üçte bir, ikinci turda yarı yarıya, çeyrek final ve yarı finallerde dörtte üç, finalde tamamen dolu olacak.
“Turnuvada seyirci ile beraber adım adım ilerlemek ve finalde de dolu tribünler önünde oynamak hepimizde ekstra bir motivasyon yaratmış olmalı.” diyor ilk tur maçına Liam Highfield karşısında çıkacak olan Trump.
https://i.eurosport.com/2021/04/20/3118067.jpg
“Turnuvalar kazansam bile seyirciler olmayınca aynı heyecanı yaşamak mümkün olmamıştı. Kazanmanıza rağmen coşkuyu hissedemiyordunuz. Böyle bir motivasyon kaynağına sahip olmak en iyi halimi ortaya koymakta bana yardımcı olacaktır.”
“Kariyerim sona erdiğinde Dünya Şampiyonası’nı birden fazla kez kazanmış olmak istiyorum. Buna rağmen kendi stilim ve kimliğimden vazgeçmeden oynayacak ve gençler için bu oyunu çekici kılmaya çalışacağım.” Trump’a göre, snooker’ın da aynısını yapmasının zamanı geldi.
Çeviri: Ege Sanlav
Snooker
"Yılın Oyuncusu" belli oldu: Judd Trump
06/05/2021 - 12:56
Snooker
"Süper-granit Mark"
04/05/2021 - 12:11