Dünya Snooker Şampiyonası'nda ikinci tura yükselen Mark Allen, hiçbir snooker oyuncusunun yelek ve papyon ile oynamak istemeyceğini iddia etti ve sporun genç izleyicileri yakalayabilmek için bu konuda değişikliğe gitmesi gerektiğini savundu.
Profesyonel snooker oyuncuları maçlarda geleneksel olarak kumaş pantolon, uzun kollu gömlek, yelek giyiyor ve papyon takıyor. Öte yandan içerisinde Home Nations turnuvalarının da bulunduğu bazı organizasyonlar sporculara yelek ve papyonu zorunlu tutmuyor.
"Barry [Hearn, WST Başkanı] inanılmaz bir işe imza yaptı. Ancak yapılması gereken şey genç izleyicileri de çekebilmek için uğraşmak gerekiyor."
Dünya Şampiyonaları
Dünya Snooker Şampiyonası'ndaki en güzel vuruşlar
07/05/2021 - 08:53
"Diğer sporlara bakın. Genç insanlar televizyona baktığında 'Ben de onların giymek istediğine sahip olmak istiyorum.' diyorlar. Ancak snooker ne yazık ki böyle değil. Bu kesinlikle değişebilir."
"Üç majör turnuvayı geleneksel şekilde, olduğu gibi tutabilirsiniz. Ancak diğer turnuvalar... Shoot Out'un harika bir örnek olduğunu düşünüyorum. Oyuncular çok daha rahat ve oyunun standartı da rahat olursanız artar."
https://i.eurosport.com/2021/02/04/2985126.jpg
Zamana karşı yarışılan Shoot Out'ta sporcular gömlek ve yelek yerine polo yaka tişörtlerle mücadele ediyor.
Mark Allen'ın bu değerlendirmesinin ve talebinin yanı sıra Dünya Snooker Şampiyonası öncesi Metro'ya konuşan Judd Trump, snookerın "tekdüzeleştiğini" ve oyunculara daha fazla özgürlük vermek için giyim kuralının değişmesi gerektiğini savundu.
"Televizyonda golfe bakıyorum ve kıyafetler hep değişiyor, genç jenerasyon için daha yumuşak bir hale geliyor. İnsanlar bugünlerde yelekle gezmek istemezler, 40 sene önce yapıyorlardı ancak snooker kendi yoluna sıkışmış şekilde geride kalıyor ve diğer sporlar ilerliyor."
"Kumaş pantolonları, ayakkabıları tutalım; ancak belki polo tişörtler veya daha rahat ve farklı şeyler olabilir. Maça çıktığınız her zaman tam takım giymeye gerek yok." diye konşan dünya bir numarası başka seçeneklerle daha çok sponsor çekilebileceğini de sözlerine ekledi.
https://i.eurosport.com/2021/04/21/3119072.jpg
Crubicle'daki ilk tur maçında Lyu Haotian'ı 10-2'yle geçmeyi başaran 2018 Masters şampiyonu Mark Allen da Judd Trump gibi polo yaka tişörtlerin iyi bir seçenek olduğunu düşünüyor.
"Eğer insanlar güzel saatler takmak isterse veya kollarında güzel dövmeler varsa, başkaları da buna sahip olmak isterdim diyebilir."
"Şu anda, yapabileceklerimizle sınırlıyız. Ancak kimsenin papyon ve yelekle oynamaktan keyif almadığını ciddi bir güvenle söyleyebilirim."
Snooker
"Yılın Oyuncusu" belli oldu: Judd Trump
06/05/2021 - 12:56
Snooker
"Süper-granit Mark"
04/05/2021 - 12:11