Sheffield'da bulunan Crucible Tiyatrosu'nda tamamen dolu tribünlere karşı oynanan final maçında Murphy'i mağlup etmeyi başaran Mark Selby, kariyerinde dördüncü kez en büyük kupanın sahibi oldu.
2014,2016 ve 2017 tarihlerindan sonra 2021'de mutlu sona ulaşan Selby, dört şampiyonluğu bulunan snooker efsanesi John Higgins'i yakaladı.
Maçın başından itibaren seyircilerin kendisine destekleyici şekilde seslendiği Shaun Murphy, maçın son oyunu öncesi ürettiği iki yüzlük seriyle izleyicilere geri dönüş için "Acaba mı?" dedirtmişti. Maç sonu konuşan dünya ikincisi, rakibinin oyundan övgüyle bahsetti.
Snooker
"Golf ya da Formula 1'i seçerdim"
28/06/2021 - 13:15
https://i.eurosport.com/2021/05/03/3125965.jpg
"Mark süper-granit, ne yazık ki benim için. Onu dokuz yaşımızdan beri tanıyorum ve her zaman öyleydi."
"İyi başladım ama o süper-zor moda geçiş yaptı. Dün gece elde ettiği üç framelik üstünlükle benim oyunumu kırdı. Bu seviyede bir maç geçmesi için çok zor bir üstünlük."
Murphy, uzun aylar sonra tribünlerde eskisi gibi bir coşku yaratan izleyicilere de seslendi.
"Hayat son 12 aydır herkes için çok zorluydu. Ama bu 17 gün içerisinde bilet alıp buraya gelen her bir kişiye derinden çok teşekkür etmek istiyorum."
"Spor seyirciler olmadan hiçbir şey. Yeniden burada herkesin olması bizi çok heyecanlandırdı. Benim adıma bu yıl seyahat yasaklarıyla beraber de çok zorluydu ancak siz beni geri getirdiniz."
https://i.eurosport.com/2021/05/04/3126157.jpg
Dünya şampiyonu Mark Selby de maçın zorluğundan ve rakibinin etkili oyunundan söz etti.
"Bu gerçekten inanılmaz. Ne zaman finale yükselseniz her zaman en iyinizi deniyorsunuz. Katılması çok zor bir turnuva ve ne zaman son turnuvanız olacağını hiç bilmiyorsunuz."
"Shaun'ın bütün maç oyunca inanılmaz oynadığını düşünüyorum. Harika bir oyuncu, oyun için büyük bir elçi. Onun ait olduğu yerde yeniden bulunduğuna yürekten inanıyorum."
Şampiyonluk ödülü olan 500 bin poundu cebine koyan Mark Selby, Dünya Şampiyonası'nın Crucible'da oynandığı dönem içerisinde sadece Stephen Hendry, Steve Davis ve Ronnie O'Sullivan'ın gerisinde yer alıyor.
Dünya Şampiyonaları
Dünya Snooker Şampiyonası'ndaki en güzel vuruşlar
07/05/2021 - 08:53
Snooker
"Yılın Oyuncusu" belli oldu: Judd Trump
06/05/2021 - 12:56