Son olarak Omicron varyantıyla tüm dünyada yayılma hızını arttıran koronavirüs, 2022 Avustralya Açık için de yeni riskler teşkil ediyor. Nitekim bu konu hakkında konuşan Avustralya Açık Direktörü Craig Tiley, 2022 turnuvasını organize etmenin 2021’i organize etmeye göre daha zor olduğunu belirtti.
“2022, 2021’den 10 kat daha zor oldu. [2021] bu yılki turnuvaya göre çok daha kolaydı. 2021 de zordu ama bu seferki hiç kolay değil. Bir sürü değişken var. Yeni bir olay, bir sabah uyanıyorsunuz ve her şeyin olağan şekilde gitmesini istiyorsunuz.”
8-21 Şubat 2021 tarihlerinde düzenlenen turnuva için 1000 oyuncu ve teknik ekip üyesi Grand Slam’den önvce 14 gün zorunlu karantina süreci yaşamıştı. Önümüzdeki turnuvadaysa gelecek 3300 kişi negatif PCR testi vermesi halince rahatça hareket edebilecek.
Australian Open
Barty - Pegula - Australian Open
4 SAAT ÖNCE
Melbourne Park’ta oynamak isteyen her sporcu aşı vurulmak veya aşı olamıyorsa Avustralyalı sağlık otoritelerinden onaylı bir sağlık belgesine sahip olmak zorunda.
https://i.eurosport.com/2021/12/22/3275917.jpg
Tiley, organizasyon süresi boyunca pozitif test sonuçlarına rastlamalarını olası bulurken, geçmiş yıldan farklı olarak negatif test sonucu verene kadar sadece yakın temaslı kişilerin izolasyonda kalacağını söyledi.
Eğer birileriyle aynı odayı paylaşıyorlarsa veya gruptan testi pozitif çıkan biriyle aynı odadalarsa o odadaki veya dairedeki kişiler yedi gün izolasyonda kalmak zorunda. Bu nedenle sporculara ‘Kendinize ait bir odanız olsun’ gibi basit bir tavsiye verdik.”
Tiley, sezonun ilk Grand Slam turnuvasının planlanan tarihte sorunsuz olarak süreceğini düşünüyor.
“2021’de insanları virüsle teması olan yerlerden gelen sporculardan korumak için önlem alıyordu. 2022’de olay sporcuları ve alandaki insanları Omicron’dan ve diğer varyantlardan koruyabilmek. “
Australian Open
Okutoyi - Larke - Australian Open
5 SAAT ÖNCE
Australian Open
Avustralya Açık | Gün #8
5 SAAT ÖNCE