Erkeklerde dünya iki numarası olan Rafael Nadal, sezonun ilk Grand Slam’i olan Avustralya Açık’a çeyrek finalde veda etmişti. Turnuva boyunca yaşadığı sırt sakatlığından şikayetçi olan İspanyol tenisçi, Rotterdam Açık turnuvasından çekilme kararı almıştı.
Brezilya’nın Veja dergisine konuşan Rafael Nadal: “Dürüst olmam gerekirse, açı çekmeden oynadığımı hatırlamıyorum. Son yıllarda daha fazla ağrı hissetmeye başladım ve sizi oynamaktan alıkoymadığı sürece onunla yaşamayı öğrenmeniz gerekiyor. Oyunumda ve antrenman şeklimde çok fazla şeyi değiştirmem gerekiyordu. Rutinleri değiştirdim, yapmak istediğimden daha az saat çalıştım, servisimi ve pozisyon almamı geliştirdim. Öyle ya da böyle her şey gelişiyor.” ifadelerini kullandı.
Bu ay düzenlenecek Miami Açık’a katılmayı planlayan 34 yaşındaki tenisçi, Roland Garros öncesi hazır olmayı umuyor. Devam eden sakatlık problemlerine rağmen henüz emekli olmayı düşünmediğini belirten Nadal: “Sağlıklı olduğum ve rekabet edebildiğim sürece, tenis hayatımın tadını çıkarmayı ve daima %100’ümü vermeyi istiyorum. Ben sporu bu şekilde görüyorum.” diye konuştu.
Tenis
Naomi Osaka'dan öz eleştiri
6 SAAT ÖNCE
https://i.eurosport.com/2021/02/25/3001791.jpg
“Teniste her zaman gelişmeye yer vardır. Yıllar geçtikçe akıl ve tecrübe ön plana çıkar. Fakat aynı zamanda fiziksel açıdan farklılıklar olur. Bu da maçların ve antrenmanların yoğunluğuyla ilgili yeniden düşünmemiz gerektiği anlamına gelir. Teniste bunun olduğunu defalarca gördüm. Nihayetinde önemli olan mümkün olduğunca sağlıklı kalmaktır.”
Avustralya Açık’ta yaşadığı sırt sakatlığı sebebiyle ilk turlarda servisini değiştiren Nadal, ilerleyen dönemde daha iyi hissettiğini söylemişti. Çeyrek finalde Stefanos Tsitsipas karşısında setlerde 2-0 önde olmasına rağmen korttan yenilgiyle ayrılan İspanyol tenisçinin 20 Grand Slam zaferi bulunuyor.
Kariyerim sona erdiğinde başarılarımı hatırlamak ve tenis tarihinde bulunduğum yeri anlamak için yeterince zamanımız olacak. Hiçbir zaman, şu anda elde ettiğim kadar şampiyonluk kazanacağımı düşünmemiştim. Bu sebeple de kariyerimde kazandığım her şey için çok minnettar ve mutluyum. Kimin en iyi olduğu hakkında yapılan tartışmalara girmeme gerek yok.
“En önemli şey, iyi bir insan olarak hatırlanmaktır. Nihayetinde en uygun olanı da budur. Zaferler, kupalar ve unutulmaz anlar önemlidir ama her şey geçer. Şu anda olduğunuz kişi, sonsuza kadar kalan kişidir.”
En büyük iki rakibi olan Djokovic ve Federer ile ilişkisi hakkında gelen soruyu da yanıtlayan Nadal: “Onlarla harika bir ilişkim var. Biz sadece maçlarımız sırasında rakibiz. Mücadele yalnızca tenis kortunda gerçekleşiyor.” diyerek sözlerini tamamladı.
Roland-Garros
"Kimse Nadal'ı böyle görmek istemez"
19/05/2022 - 07:12
Roland-Garros
"Roland-Garros öncesi en iyi haldeyim"
16/05/2022 - 06:46