2020 Fransa Açık şampiyonu Iga Swiatek, 19 yaşında bu zafere ulaşarak herkesi şaşırtmayı başarmıştı. 2021 sezonunun ilk Grand Slam’i olan Avustralya Açık’ta dördüncü turda Simona Halep’e elenen Polonyalı tenisçi, şu anda Adelaide’de düzenlenen tenis turnuvasında adını finale yazdırmayı başardı.
Rafael Nadal’dan bir dönem oldukça etkilendiğini belirten Swiatek, Tennis Magazine’e verdiği röportajda: "Erkeklerle daha çok tenis oynuyorum çünkü Polonya’da çok fazla kadın tenisçi yok. Bu durum bir oyuncu olarak daha hızlı gelişmemi sağlıyor. Küçükken çok fazla tenis izlemiyordum. Beni büyüleyen tek isim Rafael Nadal’dı." ifadelerini kullandı.
"Sanırım oyun tarzımı ondan kopyaladım. Topla spin vuruşlar yapmayı seviyorum. İlk koçum da bir kadın oyuncunun spin vuruşlar yapmasının alışılmışın dışında olduğunu söylemişti. Bu vuruşlar ileride benim için önemli bir güç olacağından ona odaklanmamı tavsiye etti."
Wimbledon
Wimbledon’a ilgi yüzde 11 daha az
15 SAAT ÖNCE
https://i.eurosport.com/2020/10/23/2920625.jpg
Polonyalı tenisçi, Nadal ile ilgili neye hayran olduğuna yönelik soruyu ise şu şekilde cevapladı: "Artık onu sadece oyuncu olarak değil, insan olarak da tanıdığım için daha da fazla saygı duyuyorum. Mütevazı biri ve bu kadar başarı elde etmesine rağmen önceden nasılsa aynı şekilde kalmaya devam etti. Küçükken, korttaki görünüşünü ve enerjisini sevmiştim."
2020 yılında gösterdiği başarılı performansla prestijli Laureus Ödülü’ne de aday gösterilen Swiatek, Agnieszka Radwanska’dan sonra Polonya tenisinin yeni yüzü olmayı başardı.
Bu konuyla ilgili de yorum yapan 19 yaşındaki tenisçi: "Radwanska benim idolüm değildi. Çünkü dediğim gibi daha çok erkek tenisini ve Nadal’ın maçlarını izledim. Ancak Polonya’daki genç oyuncular için harika bir ilham kaynağıydı. İyi bir finansal desteğe sahip olamasa da en üst seviyede mücadele edilebileceğini gösterdi. Harika kariyeri, bunu tek başınıza da başarabileceğinizin ve bunun için mücadele etmeye değeceğinin göstergesi oldu." diye konuştu.
Fransa Açık şampiyonu olduğunda şokta olduğunu ve bunun farkına ilk başta varamadığını belirten Swiatek: "Polonya’ya tatile gittiğimde, en sonunda şampiyon olduğumu anladım. Şampiyonlukla ilgili en güzel şey, uzun zamandır hayalini kurduğum bir şeyi başarmış olmamdır. Ancak hala önceden olduğum gibi aynı mütevazı insanım, tabii ki aynı hayallere ve hedeflere sahip olarak." dedi.
Wimbledon
“İkisinin yaklaşımı tamamen zıt”
DÜN - 10:55
Wimbledon
Auger-Aliassime, mağlubiyetlerin olumlu tarafına bakıyor
27/06/2022 - 07:37