O sözcükleri asla duymak istemezsiniz. Ama o noktada sizin sıranız geldiyse, sizin sıranız gelmiştir.
Geçtiğimiz yaz hastalığımın teşhisi öncesi antrenman esnasında yoruluyordum. Arka arkaya devam eden günlerde her gün daha fazla midem bulanıyordu. Ben de koronavirüs şüphesiyle PCR testi yaptırdım, o da negatif sonuçlandı. Karın ağrılarım canımı çok acıttığı için doktora gittim ve bana belki de gastrit olabileceğimi söyledi. Kötü hissediyordum, bu yüzden başka doktorlara gitmeye devam ettik. Bir tanesi lenfoma olasılığından bahsetti ama sonuçlar için beklemeliydik. Bütün vücudumda testler ve biyopsiler yapıldı ta ki kötü haberi alana kadar.
Doğrusunu söylemek gerekirse ne düşündüğümü bilmiyorum, ancak ilk tepkim nasıl iyileşebileceğimi sormak oldu. Daha ilerisini düşünmedim, hatta hastalığımın neyle alakalı olduğunu, neden benim bu hastalığa yakalandığımı ve nelerin olup bittiğini bile sormadım. Yalnızca iyileşebilmek için ne yapmam gerektiğini bilmek istiyordum.
Tenis
"Bunu özlemiştim"
3 SAAT ÖNCE
Tam da bu noktada tenis oyuncusu olarak sahip olduğum tecrübe bana yardım etti. Tenis bireysel bir spor ve biz de iyileşme süreçlerine alışkınız.
https://i.eurosport.com/2021/02/03/2984261.jpg
Bir şeyler öğrenebilmek için telefonumu kullanmadım bile. Çünkü bulacağım şeyleri anlayamayacağımdan emindim. Doktorlarla çoktan konuşmuştum, onlar bana lenfomayı anlatmıştı. Bana umut aşıladılar ve güven verdiler ki bana çok yardım etti.
Benim için bu süreci fiziksel olarak atlatmak daha zordu. Zihinsel olarak neler yaşandığını bildiğiniz için süreçle yüzleşebiliyorsunuz ama fiziksel etkilerle alakalı büyük soru işaretleri vardı. Vücudumun böylesine yeni ve benzeri görülmemiş duruma karşı nasıl tepki vereceğini bilmiyordum. Bu yüzden bazı günler benim için çok zordu, fakat zihinsel olarak durumu iyi kontrol ettim.
Benim için bu haberi paylaşmak önemliydi, çünkü bir tenis oyuncusu ya da sporcu olmadan önce insanız ve bu mesajı paylaşmak istedim. İnsanlar benim antrenman yapmadığımı biliyordu, Amerika Açık’taki ve Roland Garros’taki eksikliğimi hissetmişlerdir. Bu sebeple herkesin bir süre uzak olacağımı bilmesine izin verdim.
Kimsenin, o insanı tanısanız da tanımasanız da, böyle bir haberi okumak istemeyeceği doğru. Bir noktaya kadar insanların destek mesajlarını alacağımı bekliyordum ancak bu seviyede bir desteğin oluşacağını hiç hayal etmemiştim. Gösterilen bu ilginin kalimbe her zaman yeri olacak.
Tedavi sürecinde aktif olmamın bana çok yardımı olacağını söylediler. Ben de spor yapmaya başladım. Daha çok futbol ya da basketbol oynamayı isterdim ama koronavirüsle birlikle insanları grup halinde bir araya getirmem mümkün olmadı. Bu nedenle tenis oynadım, nasıl olsa bir kişiyi davet etmek daha kolay. Bunun dışında salonda da çalıştım. Ama bazen de hiç öyle hissetmediğim ve yalnızca evde kaldığım vakitler oldu.
Erkek kardeşim yemek yapma konusunda çok iyidir bu yüzden mutfağa el atmam gerekmedi. Annem ve babam da evdeydi, biz de televizyon izledik ve satranç oynadık. Çok okudum ve mandala yaptım, ki bana zaman geçirme konusunda çok yardımı dokundu.
Şu sıralar tedavimin son adımlarını atıyorum. 25 Ocak Pazartesi günü, son kemoterapimi aldım ve artık radyoterapi almam gerekiyor. Daha sonra umuyorum ki her şey sona erecek.
Teşhisten önce 2020 senesinde profesyonel tenis kariyerimden emekli olma kararını vermiştim. Ama benim için tenis kortunda veda etmek çok önemli. İnsanların beni hastanede görüşürüz diyen biri olarak hatırlamasını istemem. Yani eğer her şey iyi giderse istediğim şekilde görüşürüz diyebilmeyi umuyorum.
Avustralya Açık’ı düşündüğümde 24 saatlik uçuşu ya da jet lag olmayı özlemiyorum. Ama takım arkadaşlarımı, turnuvayı ve seyircileri özlüyorum.
Olimpiyatlarda oynayabilmek her sporcunun hayalidir.
Bu sene Tokyo’da oynayabilmek için iyi bir şansım var ve olimpiyatlarda mücadele edebilmek her sporcunun hayalidir. Ama bu yalnızca bana bağlı değil, sıralamalar da önemli. Teklerde sadece dört kişi katılabilir. Eğer Garbiñe (Muguruza), Paula (Badosa), Sara (Sorribes) ve Aliona (Bolsova) iyi bir sezon başlangıcı geçirirse dışarda kalırım. Ancak, umuyorum ki Garbine’nin çiftlerde iyi bir suralaması olur. Biz de beraber oynayabiliriz.
Son olarak, bu fırsatı bana selam ve sevgi gönderen, beni destekleyen herkese teşekkür etmek için kullanmak istiyorum. Umuyorum Avustralya Açık’tan büyük keyif alırsınız.
Yazı: Carla Suárez Navarro
Çeviri: Kağan Erdoğan
Tenis
Tarih kitaplarında bir çentik daha
DÜN - 02:11
Roland-Garros
Djokovic - Tsitsipas - Roland-Garros
DÜN - 18:11