Ülkedeki sıkı aşı kurallarına rağmen tıbbi muafiyet alarak Avustralya Açık’ta oynamaya hak kazanan Novak Djokovic, geride kalan aşı koşulunu sağlamadığı gerekçesiyle hükümet yetkilileri tarafından ülkeye alınmamış ve yetkili mahkemenin vizeyi onaylamasıyla Melbourne Park’ta antrenmanlarına devam etmişti.
Yerel otoriteler, Novak Djokovic’in vizesini bir kez daha bloke etme şansına sahipken Sırp raket ise Aralık ayında koronavirüs testi pozitif çıkmasına rağmenizolasyon kurallarını çiğnediğini itiraf etti.
2021 Roland-Garros finalisti Stefanos Tsitsipas’ise yılın ilk Slam’i öncesi Hindistan’da yayın yapan WION’a Novak Djokovic’in durumu hakkında konuştu.
Roland-Garros
"Kimse Nadal'ı böyle görmek istemez"
19/05/2022 - 07:12
https://i.eurosport.com/2022/01/13/3287501.jpg
“O, kendi kurallarına bağlı kalarak oynuyor. Kimse ‘Avustralya’ya aşısız gelirim ve bana sağlanan protokollere uymak zorunda olmam.’ diye düşünmüyordu. Ama Novak için işler farklı şekilde gelişti. Bu yapması çok cüret isteyen bir şey.”
“Grand Slam’i riske atmak – birçok oyuncu bunu yapmazdı.”
İlk turda Miomir Kecmanovic’le karşı karşıya gelecek Novak Djokovic’in vizesi için hala kesin bir gelecek söz konusu değil. Nitekim, Avustralya Göç Bakanı Alex Hawke son şampiyonun vizesini bir kez daha iptal edebilir ve yıldız ismi sınır dışı edebilir.
https://i.eurosport.com/2021/06/13/3152478.jpg
Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Djokovic’in neden aşı olmadığını tıbbi anlamda açıklayan kabuledilebilir bir kanıt sunmadığı sürece ülkede kalmayacağını dile getirdi.
Tsitispas, Djokovic’in bu tutumunun kurallara uyan oyuncuları “aptal gibi” gösterdiğini düşünüyor.
Buna iki şekilde bakabilirsiniz. İlk olarak Avustralya’ya gelen neredeyse her oyuncu aşılandı ve bunu Avustralya’ya gelmek için yaptılar. Biz bütün protokolleri Avustralya’ya gelmek ve mücadele etmek için takip ettik ve bunu disiplinle yaptık.”
“Görünen o ki herkes Tenis Avustralya’nun kurallarına göre oynamıyor ve hükümetler olaya dahil oluyor. Küçük bir azınlık kendi yolunu takip etmeyi seçiyor. Bu çoğunluğun aptal gibi gözükmesine sebep oluyor.”
Tsitsipas, ilk turda İsveç’ten Mikael Ymer’le Melbourne Park’ta karşı karşıya gelecek.
Roland-Garros
"Roland-Garros öncesi en iyi haldeyim"
16/05/2022 - 06:46
Tenis
Rafael Nadal: "Yeniden canlı hissediyorum"
28/01/2022 - 09:33