WTA 29 numarası Dayana Yastremska'nın, pozitif sonuçlanan doping testi sebebiyle tenis lisansı askıya alındı. 24 Kasım'da turnuva dışı alınan bir ürin testinde sentetik bir testesteron hormonu olan " mesterolone metabolite "a rastlanan Ukraynalı raket, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşıma sonucu ve cezayı reddetti.

"Performans arttırıcı herhangi bir ilaç veya yasaklı bir madde kullanmadım. Çok şaşkınım ve şok içerisindeyim. Özellikle de bu testten iki hafta önce Linz'deki WTA etkinliğinde test sonucumun negatif çıktığını düşündüğümde."

Tenis
Djokovic "iyi niyetle" arkadaşlarının şartlarının iyileştirilmesini istemiş
13 SAAT ÖNCE

"İdrarımda çok düşük bir derişimde mesterolone metabolite hormununa rastlandı. Bu durumu ve daha önce negatif çıkan test sonucunu da göz önünde bulundurursanız, test sonucunun bir tür bulaşlı ile alakalı olabileceğine dair bilimsel bir tavsiye aldım."

"Sürecin gizliliği itiarıyla bu noktada daha fazla detay paylaşamayacağım. Ancak şu anda takımımla birlikte çalışıyorum ve ismimi temize çıkarmak için ne gerekiyorsa yapacağımdan emin olabilirsiniz."

https://i.eurosport.com/2020/01/21/2757628.jpg

Mesterolone daha önceden belirtilmemiş bir madde olduğu için pozitif sonuçlanan bir test geleceğe yönelik ceza uygulamasını da beraberinde getiriyor. Aralık ayında anti doping yasasını çiğnediği için ceza alan Yastremska, geçici cezaya itiraz etmemişti.

2000 doğumlu raket, 7 Ocak'ta yürürlüğe giren yaptırım sebebiyle Şubat ayındaki Avustralya Açık'ta korta çıkamayacak. Olaya dair detaylı bir soruşturma ileri bir tarihte yapılacak.

WTA'in en çok gelecek vaadeden isimleri arasında gösterilen Yastremska, kariyerinde tur seviyesinde üç kupa kazanmış ve 2019 Wimbledon'da dördüncü tura kadar yükselmişti.

Australian Open
Roger Vasselin, karantina odasında sıkılınca domino taşları ile hünerlerini sergiledi
16 SAAT ÖNCE
Tenis
"Yalnızca iyi tenis oynayabileceğimi ve iyi sporcuları mağlup edebileceğimi göstermek istedim."
DÜN - 12:36