34 yaşındaki raket geçtiğimiz yıl karantina arasından sonra düzenlenen ilk Grand Slam olan Amerika Açık'ta yer almamış ve tura daha geç katılmıştı. Nadal, sonbaharda korta çıktığı Roland-Garros'ta kariyerinin 13. şampiyonluğuna imza atmıştı.
Pandemiyle birlikte devam eden yaşanan zorlukları sıklıkla dile getiren Nadal, aynı zamanda Rafael Nadal Vakfı aracılığıyla da zor durumda olan insanlara yardım etmişti.
Laureus Yılın Erkek Sporcusu ödülünü kariyerinde ikinci kez alan İspanyol raket, the Telegraph'a verdiği röportajda son bir yılda yaşadıklarını anlattı.
Tenis
Nadal: "Federer'i özlüyorum"
DÜN - 06:24
"Herkes için zor bir yıl oldu, buna gerçekten inanıyorum."
"Eğer tamamen kibirli değilseniz, herkesin dünyadaki bu zor koşullar altında daha az mutlu olması gerekiyor. Öyle değil mi? Çünkü etrafımızda acı çeken bir sürü insan var, bir sürü insan aile üyelerini kaybetti, bir sürü insan arkadaşlarını kaybetti, işlerini kaybetti."
"Benim için kişisel olarak zorluydu. Karantinadan sonra devam etmek zordu. Koşullar bana kariyerim için doğru kararın ne olduğunu düşündürdü: devam etmek mi, yoksa biraz daha beklemek mi? Bu kolay bir karar değildi."
https://i.eurosport.com/2021/05/05/3126835.jpg
"Bu yüzden geçtiğimiz yıl Amerika Açık'ı kaçırdım, bu zordu. Ama bu vermem gereken bir karardı. Daha sonra sadece Roma'da ve Roland-Garros'ta oynadım. Sonunda, orada başarı elde edebildim."
Nadal, Roma'da çeyrek finalde Diego Schwartzmann'a elenirken; Roland Garros'taki şampiyonluğuyla kariyerindeki 20. Grand Slam zaferine imza atarak bu alanda rekorun sahibi Roger Federer'i yakaladı.
2011'de de Laureus ödülünü kazanmış olan Nadal, 2020 ödülünün daha beklenmedik olduğunu itiraf etti.
"Hepsi özeldir, değil mi? Bunun benim için en duygusalı olup olmadığını bilmiyorum. Ama bu en beklenmedik olandı."
"Benim için, kolay bir sene değildi. Vücudu yaptığımız gibi iki aylığına bu kadar keskin bir şekilde durdurmanın iyi olmadığını düşünüyorum. Karantina yaşadık, sonra geri geldiğinizde -özellikle de daha çok kilometresi olan yaşlı bedenler için- en üst seviyede oynamak zor oluyor. Ama bunu iyi yönettiğimizi düşünüyorum."
Barcelona'da sezonun ilk kupasını kazanan Rafael Nadal, Madrid Açık çeyrek finalinde Alexander Zverev'e 2-0 mağlup olarak turnuvaya veda etti. Toprak kortta gelmiş geçmiş en başarılı raket olarak gösterilen Rafa, Monte Carlo Masters çeyrek finalinde de Andrey Rublev'e boyun eğmişti. Nadal bu üç turnuva öncesi sert zeminde yalnızca Avustralya Açık'ta korta çıktı.
https://i.eurosport.com/2021/05/07/3128007.jpg
"Bu şartlar altında her karar saygı duyulasıdır. Ve ben de kendi mutluluğumu her şeyden önde tutarak karar veriyorum. Bu nedenle o kadar sık oynamıyorum. Ama daha fazla oynadığım zamanlarda sahip olduğum mücadeleci ruhumu gösterdim."
"Eğer uzun bir kariyeriniz yoksa, o zaman bu imkansız. Aynısı oyunu sevmezseniz de geçerli, oyuna karşı tutkulu değilseniz. O zaman geliştirmeniz gereken şeyleri geliştiremezsiniz. Bu şekilde yarışmacı kalabilirsiniz, çünkü spor her zaman zorlayıcıdı."
Rafael Nadal, ay sonunda Paris'te başlayacak Fransa Açık'ta şampiyonluğun bir numaralı favorisi olarak gösteriliyor.
"Kendim hakkında o şekilde konuşmaktan nefret ederim. Ama bu kupayı 13 defa kazandım, bu nedenle turnuvadaki diğerlerinden öyle ya da böyle biraz daha iyi olmalısınız. Çünkü eğer aynı seviyedeyseniz, bu kadar kazanabilecek kadar şanslı olmak çok zor."
"Kupalar kazanmak benim için her zaman zorluydu. Ama bugün eminim ki çok daha zor. Çünkü 35 yaşında kazanmak 25 yaşına göre normal olarak daha zor."
Wimbledon
“Çim kortta oynadığım en iyi maçtı”
02/07/2022 - 08:34
Wimbledon
Wimbledon’a ilgi yüzde 11 daha az
30/06/2022 - 14:13