Dünya 1 numarası Novak Djokovic, Avustralya’ya girişinde sunduğu evraklarda hata yapıldığını söylerken, geçen ay katıldığı bir fotoğraf çekiminde sosyal mesafe kurallarına uymadığı ve sonucunda koronavirüse yakalandığı için özür diledi.
34 yaşındaki Novak Djokovic, pazartesi gününden beri 21. Grand Slam şampiyonluğunu kazanmak için Avustralaya Açık’ta mücadele etme iznini kovalıyor. Koronavirüs aşısı yaptırıp yaptırmadığını açıklamayan Djokovic, aşıdan muaf olduğunu belirten tibbi bir belge sunmaması halinde sınır dışı edilebilir.
Djokovic, Melbourne'deki bir göçmen otelinde gözaltındaki sığınmacıların yanında birkaç gün tutulduktan sonra, yargıcın bunun mantıksız olduğunu söyleyip serbest bırakılmasına karar verdi.
Australian Open
Australian Open : Day 1 - Highlights Osaka - Osorio
18 DAKIKA ÖNCE
Şu anda Melbourne Park'taki turnuva için antrenman yapmasına rağmen, Göç Bakanı Alex Hawke takdir yetkisini kullanırsa Djokovic vizesini tekrar iptal ettirebilir.
Instagram hesabı üzerinden açıklama yapan Novak Djokovic, “Formda yanlış bilgi verilmesi bir hataydı ve kesinlikle kasıtlı değildi. Ben ve temsilcilerim idari hata için içtenlikle özür diliyor.” ifadelerini kullandı.
https://i.eurosport.com/2022/01/10/3283719.jpg
Formda yanlış bilgi verilmesi, Novak Djokovic için 12 aya kadar hapis cezası artı para cezası ve olası vize iptali anlamına gelebilir.
Yetişkinler arasında aşılama oranı %90 olan Avustralyalılar arasında efsaneye karşı yaygın bir öfke hali var.
Melbourne'de yaşayan Teyhan Ismain Reuters’e verdiği deeçte: "Onun kibrini sevmiyorum. Görünüşe göre o yalan söylüyor. Bu yüzden ülkesine geri dönmesi gerektiğini düşünüyorum."
Djokovic, ikinci kez korona virüse yakalanırken, 18 Aralık'ta Fransız gazetesi L'Equipe için bir röportaj ve fotoğraf çekimi gerçekleştirdiği için özür diledi.
“Fotoğrafım çekilirken hayal kırıklığına uğratmak istemedim ancak fotoğrafımın çekildiği zamanlar dışında sosyal mesafeyi koruduğumdan ve maske taktığımdan kesinlikle eminim”
Uluslararası Tenis Yazarları Birliği, Djokovic'in L'Equipe çekiminden sonra yaptırdığı testinin pozitif çıktığını bildirmediği için derin endişe duyduklarını söyledi.
Djokoviç, Avustralyalı yetkililere olan saygısından dolayı aşı tartışması hakkında daha fazla yorum yapmayacağını sadece rekabet etme fırsatına sahip olmak istiyorum dedi.
Sırp tenisçi ayrıca medyada, çocuklara ödül vermek üzere 17 Aralık'ta Belgrad'da düzenlenen bir etkinliğe katıldığında enfekte olduğunu bildiği yönündeki haberleri yalanladı.
"Asemptomatiktim ve iyi hissettim. Bu olaya kadar pozitif bir PCR test sonucu almadım" dedi ve olaydan önce hızlı bir antijen testinin negatif olduğunu da sözlerine ekledi.
Pek çok Djokovic hayranı, tenisçi gözaltına alındığında ona destek verdiler, aşı karşıtları onu bir kahraman olarak selamladı ve ailesi onu bireysel hakkı için bir şampiyon olarak tasvir etti.
Australian Open
Holger Rune - Soonwoo Kwon - Australian Open
BIR SAAT ÖNCE
Australian Open
Australian Open : Day 1 - Highlights Shapovalov - Djere
BIR SAAT ÖNCE