Teniste hem saha içindeki oyuncular hem de izleyiciler için et etkili hücum tiplerini sayacak olursak "dropshot" belki de aklımıza ilk gelenlerden biri olur. Kortta doğru anda ve doğru şiddette kullanıldığında rakipleri çaresiz bırakan bu silah zaten toprak korttaki oyunun görece daha yavaş tarzı itibariyle Roland Garros'ta biraz daha popülerdi. Nitekim bu yıl toprak korta soğuk hava şartları da eklenince oyuncular dropshotu sıklıkla kullanır oldular.

Novak Djokovic ilk turda Mikael Ymer'e karşı oynadığı maçta 25 kez Fransızların "L'amorti" diye nitelendirdiği Türkçesi kabaca yumuşatılmış manasına gelen "dropshot"ı kullandı. Djokovic yıllardır backhand kesmesinden faydalanarak sıklıkla dropshot kullanan oyuncuların başında geliyor. İkinci turda Berankis'e karşı da bu stili kullanan Sırp raket, "Bence çok iyi bir atış. Taktiksel olarak önemli olduğunu düşünüyorum çünkü rakibinizi bir sonraki atışınızın ne olacağı konusunda tahmin yapmak zorunda bırakıyorsunuz. Bu çeşitliliğe toprak zeminde sahip olmak ise diğer zeminlerden çok daha önemli."dedi.

Tenis
Gençler için ilk değil
14/10/2020 - 09:41

Toprağın Kralı Nadal ise bu tekniği tercihen forehand ile kullanan ender oyunculardan biri. Zaten oyuncular genellikle raketin iki yüzüyle ve rakipleri çizgiden uzakken dropshot kullanmayı seçiyorlar. Federer daha önce "panik vuruşu" olarak nitelendirdiği "dropshot"ı son beş yılda ciddi ölçüde kullananlar arasında. Paris'te 2011 senesinde gençlerde şampiyonluk yaşayan Tunuslu raket Ons Juber'e göre işe yaradığı sürece kesinlikle kullanılmalı. "Bazı oyuncuları çok rahatsız ettiğini biliyorum. Rakibim uzun bir kesme mi deneyeceğimi ya da dropshot mu kullanacağımı anlayamıyor."

https://imgresizer.eurosport.com/unsafe/0x0/filters:format(jpeg):focal(1211x666:1213x664)/origin-imgresizer.eurosport.com/2020/10/02/2900216.jpg

Roland Garros'un tüm yıldızları: Simona Halep, Dominic Thiem, Petra Kvitova ve Stefanos Tsitsipas gibi isimler bu oyunu tercih ediyorlar. İkinci turda Karolina Pliskova'yı eleyen 2017 şampiyonu Jelena Ostapenko da "dropshot"un alameti farikasını fark edenler arasında. "Bu kadar iyi bir atışa sahip olduğumu unutmuşum. Hele bir de bu şartlar altında top daha az sekerken çıkarması gerçekten çok güç bir atış."

Sporda avantaj yaratan her taktik veya stil gibi "dropshot"da sık kullanıldığında belli riskler teşkil ediyor. Bunlardan en önemlisi tahmin edilebilirlik. Zira tenis gibi rakibinizin hamlelerine göre kendinizi hazırladığınız bir sporda doğru tahminler galibiyete giden yolda büyük avantaj sağlıyor. Yine de dropshot derlemelerini seyretmek biz sporseverler için çok keyifli.

Tenis
Savaşçı vs. Robot
11/10/2020 - 10:24
Tenis
Roland Garros'ta Finalistler Belli Oldu
09/10/2020 - 08:18