Dünya bir numarası turnuvaya katılmama kararının iki sebebi olduğunu söyledi

Son şampiyon Ash Barty bu ay sonu oynanacak olan Fransa Açık’a halk sağlığı sorunları bulunduğu ve yeterince hazırlanamadığı için katılmayacağın açıkladı.

Tenis
"Billie Jean King Kupası mı? İşte buna inanmakta zorluk çekiyorum."
19 SAAT ÖNCE

Şubat ayından beri turnuva maçı oynamayan Barty, bu günlerde oynanan Amerika Açık’a da Covid-19 pandemisi sebebiyle katılmamıştı.

2019 Roland Garros finalinde Marketa Vondrousova’yı yenip ilk Grand Slam şampiyonluğunu kazanan 24 yaşındaki Avustralyalı bu yıl Avrupa’da hiç oynamayacağını açıkladı.

https://imgresizer.eurosport.com/unsafe/0x0/filters:format(jpeg):focal(1235x327:1237x325)/origin-imgresizer.eurosport.com/2020/07/31/2858035.jpg

Barty Instagram’da yaptığı açıklamada, “Geçen yılki Fransa Açık kariyerimin en özel turnuvasıydı. Bu yüzden bu kararı verirken çok zorlandım.” dedi.

“Kararımın iki sebebi var. Birincisi, Covid-19 sebebiyle hala mevcut olan sağlık riskleri. İkincisiyse, Avustralya’da sınırların kapalı olması nedeniyle antrenörüm olmadan geçirdiğim yetersiz hazırlık sürecim.”

Barty, yeni koronavirüsü kontrol altına alma konusunda görece başarılı olan ve sınırlarını daha çok vakanın görüldüğü yüksek nüfuslu güneydoğu eyaletlerine kapatmış olan Queensland’de yaşıyor.

Tennis Australia, oyuncuların Ocak ayındaki Avustralya Açık'a hazırlanmalarını sağlamak amacıyla ülke çapındaki oyuncular için Aralık ayından itibaren olağan ısınma etkinliklerine ek olarak daha fazla turnuva planlamak istiyor.

Barty, “Uzun bir sezon öncesi hazırlık döneminı ve Avustalya’da yazı sabırsızlıkla bekliyorum.” diye ekledi.

“Herkes için zor bir yıl oldu ve tenis beni hayal kırıklığına uğratmış olsa da, ailemin ve ekibimin sağlığı ve refahı her zaman benim önceliğim olacak.”

Fransa Açık’ın Mayıs’ta başlaması planlanmıştı fakat Covid-19 pandemisi nedeniyle 27 Eylül-11 Ekim tarihleri arasına ertelendi.

Tenis
Rafa'dan "hızlı" başlangıç
16/09/2020 - 21:52
Tenis
"Novak'ın şanssız bir dönemiydi"
14/09/2020 - 21:59