Dominic Thiem, geçen yıl ABD Açık’ı kazanmanın çoskusundan sonra boşluğa düştüğünü dile getirdi ve hayatıyla başa çıkmanın zor olduğunu ileri sürdü.
Thiem, geçtiğimiz yaz ilk kez Grand Slam şampiyonluğu kazandı fakat o dönemden itibaren performansı düşüşe geçti. Çıktığı son iki turnuvada sırasıyla ikinci ve ilk turlarda elendi ve sakatlığından dolayı bir ay korta çıkamadı.
Ayrıca kendisini yeniden bulması için zamana ihtiyacı olduğunu dile getiren Thiem, saha ve saha dışında yaşadığı zorluklardan bahsetti.
Tenis
"Aşılanmak için zorlayamazsınız"
20 SAAT ÖNCE
Der Standart’a konuşan Thiem; “İyi kötü demeden 15 yıl boyunca büyük hedefi kovaladım. Dediğim gibi, bunu tuhaf koşullar altında başardım fakat bu benim için o kadar önemli değil.”
https://i.eurosport.com/2020/09/14/2886639.jpg
“Bir bakıma, bazı şeyler kenarda kaldı. Özel hayatım, başka şeylerle uğraşmak, ufkumu genişletmek. Beynin için bir şeyler yapmak zorundasın. Benim hayatımda sadece tenis vardı. Bunu az da olsa değiştirmek istiyorum.”
“Pandeminin bu tüm mücadeleye bir ek parça olduğunu düşünüyorum. ABD Açık’ı normal bir zamanda kazanmış olsaydım, işler aynı şekilde ilerlerdi. Ben de muhtemelen şu an bulunduğum durumda olurdum.”
“Tüm hayatınızı, belirlediğiniz büyük hedefin hedefin peşinden koşmaya adadıysanız ve ona her şeyinizi verdiyseniz, ardından bu hedefi gerçekleştirdiyseniz, bir süre sonra işler istediğiniz gibi olmaz. Bu normal bir olay. Tenisteki sorun ise, olayların çok hızlı ilerlemesi ve her hafta tekrarlanması.”
Koronavirüs salgınından oldukça etkilenen teniste de organizasyonlar dışa kapalı bubble atmosferinde gerçekleştirildi. Thiem, bazı oyuncuların bu durumu yararlı bulabileceğini dile getirirken kendisinin zorlandığını itiraf etti.
“Koronavirüs seyahatten, dolaşmaktan başlayarak iyi şeyleri elimizden aldı. Kötü şeyler ise devam ediyor. Bu şartlar altında her hafta maça çıkmak zor. Bu durumdan yararlanabilecek kişiler var. Bir balonun içinde yaşamak onlara avantaj olabilir. Dan Evans veya Alexander Bublik gibi. Normal zamanlarda spora odaklanmakta zorluk çekiyorlar. Onlar için bu durum harika, sadece tenise odaklanıyorlar, başka şeyler ile uğraşmıyorlar.”
“Dubai ise çok ekstraydı. Orada kilitlenmiştik fakat dışarıda ise hayat normaldi. Akşam dokuzda otelden çıkmanıza ve boş bir stadyuma girmenize izin verilmişti. Bu o kadar da harika değil.”
https://i.eurosport.com/2021/03/10/3009308.jpg
“Hatırladığım kadarıyla benim her zaman planlanmış bir hayatım oldu. Her gün, her hafta ve her ay planlanıyor. Ertesi gün ne olacağını bildiğimde kendimi daha iyi hissediyorum. Şu an böyle bir durum yok. Bir belirsizlik var. Durumu dramatize etmek istemiyorum.”
“Geçen hafta Şampiyonlar Ligi’ni bile izleyemedim. Bu bir trajedi. Monte Carlo’daki turnuvayı bile zor takip edebildim.”
Bu yılki performansı beklentilerden uzak kalsa Dominic Thiem'in iki büyük hedefi var: Roland-Garros ve Tokyo Olimpiyatları.
“Elbette büyük bir antrenman birikimim var fakat buna rağmen büyük oyuncularla maç yapmadım. Nerede olduğumu bilmiyorum. Umarım rekabetçi ve tutkulu ruhum beni her yerde takip eder.”
“Tokyo’daki Olimpiyatlarda bir madalya kazanmak rüya gibi olurdu. Bu pandemiye bağlı, her ne olursa olsun, tenis oynama arzumu ortadan kaldırmasına izin vermeyeceğim. Çünkü normal hayat bir noktada geri dönecek.”
Tenis
"Devam etmekte zorlandım"
08/05/2021 - 09:53
Tenis
Nadal ve Osaka Laureus'ta onurlandırıldı
07/05/2021 - 07:10