Miami Açık ikinci turunda Viktoija Golubic’i 6-2 ve 6-0’lık setlerle mağlup eden Iga Swiatek, WTA tarihinde bir numaraya yükselen ilk Polonyalı oldu. Avustralya Açık şampiyonu Ashleigh Barty’nin emekliliğini açıklamasıyla birlikte birinci sıra için ilk aday olan Swiatek, Miami Açık’tan getirdiği puanla haftaya güncellenecek sıramalada ilk sırayı garantiledi.
4 Nisan’da açıklanacak sıralamda birinci olacak Swiatek, 20 yaş 308 günle 2010’da Caroline Wozniacki’den sonra zirveye yükselen en genç raket olacak.
“Bu bir hayalin gerçek olması kesinlikle. Bir gün başıma gelmesini istediğim bir şey ama gerçekten bunu benim için mümkün olup olmayacağın bilmiyordum.”
Tenis
Naomi Osaka'dan öz eleştiri
6 SAAT ÖNCE
“Bu anı hiç hayal etmemiştim çünkü dürüst olmak gerekirse gün gün çalışıyorum ve iyi tenis oynuyorum. Ama bunun gerçekten yaşanabileceğine dair güçlü bir inanca sahip değildim. Bu yüzden benim daha da gerçek dışı.”
https://i.eurosport.com/2022/03/20/3341960.jpg
2020’de set kaybetmeden Fransa Açık şampiyonluğuna ulaşan Iga Swiatek, bu sezon Avustralya Açık’ta yarı final oynadı, Indian Wells ve Doha’da şampiyon olarak sıralamada 2000 puan kazandı.
Ancak genç raket zirveyle gelen baskıyla başa çıkabileceği konusunda kendisinden emin.
“Bu durumun biraz daha farklı olacağını düşünüyorum ve belki heyecan daha büyük olacak. Ama buna hazırım.”
“Dürüst olmak gerekirse bu işin bir parçası. Bu yüzden başarırsam bu baskının orada olacağını her zaman biliyordum. İnsanların gerçekten coşkulu ve enerjik olmasına saygı duyuyorum çünkü bazen onlar için oynadığımı bile düşünüyorum.”
Ama benim perspektifime göre hiçbir şey değişmeyecek. Belki temiz kıyafetler giymeye ve tenisi gerçekten iyi temsil etmeye daha çok dikkat edeceğim.”
https://i.eurosport.com/2022/03/24/3343717.jpg
Hafta içi emeklilik kararını açıklayan 25 yaşındaki Ash Barty ise Iga Swiatek’i tebrik etti.
“Ondan daha iyi biri olamaz. Onun korta getirdiği taze ve korkusuz enerji inanılmaz. Umarım bunu kaldırabilir ve kendisi olabilir, kendi yolunda gidebilir ve gerçekten kariyeri ve hayallerinde erişmek istediklerini kovalayabilir.”
Basın toplantısında Barty’nin sözleri kendisiyle paylaşılan Swiatek, aynı incelikle cevap verdi.
“O harika bir sporcu. Asleigh’a her zaman çok saygı duymuşumdur. O bana tenis için çalışmaya çok motivasyon vermiştir.”
Roland-Garros
"Kimse Nadal'ı böyle görmek istemez"
19/05/2022 - 07:12
Roland-Garros
"Roland-Garros öncesi en iyi haldeyim"
16/05/2022 - 06:46