ATP 500 Hamburg finali oynandığında belki ne Tsitsipas'ın ne de Rublev'in aklında Roland-Garros çeyrek finalinde karşılaşabilecekleri yoktu. Ancak oynadıkları ve oynayacakları iki kritik maçın arası iki hafta bile değil. Tenisin yeni jenerasyonunun umut vaat eden isimleri son 16 turunda da başarılı performans sergiledi.

Stefanos Tsitsipas Grigor Dimitrov ile karşılaştığı maçta 6-3, 7-6 ve 6-2 ile korttan galibiyetle ayrılarak tarihte Roland Garros'ta çeyrek final oynayan ilk yunan tenisçi oldu. İlk maçında setlerde 0-2 geriye düşerek turnuvaya başlayan ve devamında turnuvada oynadığı 12 setin hepsinde kazanan Tsitsipas Dimitrov karşısındaki oyununda anahtarı forehand olarak gösterdi. "Eğer olabildiğince agresif olabilirsem, forehand ile oynarsam ve servisimi fırsat yaratmak için kullanırsam maçı alabileceğimi billiyordum."

Tenis
Savaşçı vs. Robot
11/10/2020 - 10:24

Suzanne Lenglen'deki oynanan maçta Andrey Rublev iki gün önce Daniil Medvedev'i turnuva dışına iten rakibi Marton Fucsovic'i uzun bir maç sonunda yenebildi. İlk set 6-7 geriye düşerek oyuna başlayan Rus raket devam eden üç seti 7-5, 6-4 ve 7-6 ile geçti. Dünya 12 numarası "Çok iyi bir seviye gösterdim. Uzun bir sürü ralli oynadık. Mükemmel ralliler oynadık." ifadesiyle maçı değerlendirdi.

https://imgresizer.eurosport.com/unsafe/0x0/filters:format(jpeg):focal(1240x417:1242x415)/origin-imgresizer.eurosport.com/2020/09/27/2895157.png

İkili tam dokuz gün önce Hamburg'da düzenlenen ATP 500 turnuvasının finalinde karşı karşıya geldi. Rublev o maçı 6-4,3-6 ve 7-5 ile kazanarak kariyerinin ilk tur zaferini elde etmişti. Yarın çeyrek finalde karşılacak oyuncular ise bu eşleşme için de değerlendirmelerde bulundu. Alt yaş kategorilerinden beri oynadıklarını söyleyen Tsitsipas, "Bu tarz maçlar çok önemlidir. Neden çalıştığınızı ve neden her antrenmanda her şeyinizi verdiğinizi anlarsınız. Bu maçlar gerçekten sayılır ve önemlidir." dedi ve önceki karşılaşmaları da hatırlattı, "Bu fırsatı kullanarak daha çetin bir savaş vermek benim için çok önemli."

Geçtiğimiz sene Amerika Açık'ta da Tsitsipas'ı turnuva dışına iten ve rakibine karşı oynadığı maçlarda 2-1 üstünlüğü bulunan Rublev, rakibini şu sözlerle övüyor: "Oynaması çok zor bir maç olacak. Komple bir oyuncu ve her alanda etkili. Servisini çok geliştirdi. Kuvvetine dayanarak oynuyor. Kuvvetli, sert vuruşları var. Ona karşı oynayacağım zaman en iyi seviyemde olmamı sağlıyor."

"İlginçtir. İkimiz de Hamburg'da çok zor bir hafta geçirdik ve çok zor bir final oynadık. Burada ilk turda ikimiz de 0-2 geriye düştük ve geri geldik. Şimdi buradayız ve çeyrek finalde karşılaşacağız. Umarım ilgi çekici bir maç olur. İyi bir performans sergileyebiliriz ve insanlar bu maçtan keyif alır."

Tsitsipas ve Rublev bugün başlayacak çeyrek final maçlarının ikinci gününde karşılaşacak. Maç vakti ise maç günü belli olacak.

Tenis
Dropshotların Turnuvası Roland Garros
03/10/2020 - 15:05
Tenis
Roland-Garros'ta dün ne oldu? #3
30/09/2020 - 10:04