Roland Garros 2020'nin 19 yaşındaki şampiyonu Iga Swiatek, Avustralya Açık öncesi WTA'in internet sitesine konuştu. Polonyalı genç yıldız, etkileyici bir performansla gelen Grand Slam şampiyonluğu sonrası yaşadıklarını ve oluşan beklentileri karşılayabilmek için oyununun mental kısmını sivriltmek istediğini söyledi.
"Fransa Açık sonrası gelen iki hafta çok çılgındı. Ancak daha sonra antrenmanlara odaklanmaya başladık. Benim için zor olacağını düşünüyordum çünkü yorgundum."
"Ancak aslında korta çıktığımda temellere geri dönmüştüm ve bu bildiğim ve uzun zamandır yaptuğım şeydi. Harikaydı. Kortun benim güvende, iyi ve özgüvenli hissettiğim yer olduğunu görebiliyordum."
Tenis
"Devam etmekte zorlandım"
16 SAAT ÖNCE
Paris öncesi WTA Dünya Sıralaması'nda 54. basamakta yer alan Swiatek, ekimdeki şampiyonluğuyla birlikte 17. sıraya kadar yükseldi. Avustralya Açık öncesi karantinada olan ve Grand Slam'e kadar Melbourne'de bir hazırlık turnuvasında korta çıkacak Polonyalı tenisçi sezon öncesi hazırlıklarını da İspanya'nın Tenerife kentinde tamamlamıştı.
2020 senesinde WTA Taraftarların Favorisi ve En Çok Gelişme Gösteren Oyuncu Ödülleri'nin sahibi olan Iga Swiatek, ülkesi Polonya'da da Yılın Sporcusu Oylaması'nda Robert Lewandowski'den sonra ikinci sırada geldi.
https://i.eurosport.com/2020/10/12/2912540.jpg
Ancak 2001 doğumlu raket, verdiği röportajda yakaladığı bu çıkışta pay sahibi olan antrenörü Piotr Sierzputowski ve spor psikoloğu Daria Abramowicz rolünün altını çiziyor. Zira WTA Yılın Koçu ödülünün sahibi Sierzputowski'nin Swiatek'ten beklentisi bir Grand Slam zaferiyle sınırlı kalmayacak gibi.
"Gelecek yıl için koyduğumuz hedeflerden bahsederken, birkaç tane şampiyonluğun onu tatmin edeceğini söyledi. [Roland-Garros da] kazandığım tek Grand Slam olmayacak keza istikrarlı ve olgun bir oyuncu olduğumu kanıtlayacağız."
"Daria'yla da zihinsel taraflar hakkında çalışıyoruz çünkü gelecek sezon benim için eklenen beklentilerle birlikte daha zorlu olacak."
Tenis
Nadal ve Osaka Laureus'ta onurlandırıldı
DÜN - 07:10
Tenis
Osaka'dan Erken Veda
02/05/2021 - 12:48