Eski dünya bir numarası ve iki majör şampiyonluk sahibi Simona Halep, bu hafta WTA Dünya Sıralaması'nın ilk 10 basamağında geçirdiği üst üste yedinci yılı tamamlayacak.
Bu periyotta 346 haftadır ilk 10 sıradan geriye düşmemiş olan Halep; Martina Navratilova, Chris Evert, Stefanie Graf, Gabriela Sabatini, Pam Shriver, Arantxa Sanchez-Vicario ve Hana Mandlikova'dan sonra tarihteki en uzun sekizinci seriye imza attı.
Halep'i aktif oyuncular içerisinde 209 haftayla Karolina Pliskova ve 173 haftayla Elina Svitolina takip ediyor.
Tenis
Thiem de Olimpiyat Oyunları'ndan çekilme kararı aldı
18/06/2021 - 09:39
Avustralya Açık öncesi bu başarısı hakkında WTA'in internet sitesine konuşan Rumen raket, bu başarısını büyük bir onur olarak nitelendirdi ve ekledi "Bu beni belki tüm gün, belki de hafta boyunca gülümsetecek."
27 Ocak 2014'te Avustralya Açık'ta çeyrek finale çıkmasıyla birlikte kariyerinde ilk kez WTA Dünya Sıralaması'nda ilk 10'a giren 29 yaşındaki raket, devam eden senelerin hepsini ilk beşin içinde tamamlamayı başardı. Halep'in bu yedi yıllık serisi, 1986-1996 yılları arasında art arda arda 11 sezonu ilk beş içinde tamamlayan Stefi Graf'tan sonra devam eden en uzun seri özelliğine sahip.
https://i.eurosport.com/2020/10/14/2914604.jpg
İstikrarlı performansı hakkında konuşan Simona Halep, şu ifadeleri kullandı.
"İstikrar oyuncudan oyuncuya farklılık gösterebilir. Bir sporcunun zihnini hiçbir zaman bilemiyorsunuz."
"Benim amacım hiçbir zaman sadece bir turnuvayı ya da Grand Slam'i kazanmak olmamıştır. Tabii ki her oyuncu Grand Slam'de şampiyon olmak ister. Ben de çok istedim. Ben de birinci basamakta olmayı istedim. Ama bunlar bir bütün olarak geliyor, tek bir odak noktasıyla değil. Bu sebeple ben de yıllar boyu istikrarlı kalabildim."
"Bir tenisçi olarak anlayışım sonuç olabilmek için her zaman yeteri kadar iyi olmam gerektiğiydi. Kendimi turnuvalara veya Grand Slam'lere odaklamadım. Her işe ve her yıla ayrı ayrı odaklandım."
14 yaşından beri yaptığım her şey tenis içindi ve odağım ne kadar iyi olabileceğimi görmekteydi."
Mükemmelliği aradığının altını çizen Simona Halep, mükemmelliğin var olmadığının bilincinde olduğunu da itiraf etti. "Bu yüzden mükemmel olmayışımı kabul edebilir ve mükemmelliğe yaklaşabilirim."
"Belki de tüm zamanlar için bir mükemmelliğe erişmek sınırlarımı daha da yukarı çekmeme sebep olmuştur."
Tenis
Nadal, Wimbledon ve Tokyo'da yok
17/06/2021 - 14:23
Roland-Garros
Roland-Garros | Rafael Nadal'ın en güzel beş hareketi
15/06/2021 - 12:57