Paris'te tek kadınlarda dün oynanan son 16 turu maçlarında seri başları sürprize izin vermedi. Çek raket Petra Kvitova, Çinli rakibi Shuai Zhang'ı 6-2 ve 6-4'lük setlerle geçerek 2012 senesinden sonra Roland-Garros'ta ilk kez çeyrek finale yükseldi. Öte yandan dört numaralı seri başı Sofia Kenin, Fransız raket Fiona Ferro ile karşılaştığı maçta ilk sete iyi başlamış olsa da oyundan epey uzaktı ve rakibine 2-6 kaybetti. "Yine bir seri başı elenecek mi?" sorusu akıllarda belirmek üzereyken ikinci ve üçüncü sette oyuna hakim olan ve setlerde rakibine 6-2 ve 6-1'lik skorlarla üstünlük kuran Kenin Fransız seyirciler önünde oynanan maçı kazanmayı başardı.

Fiona Ferro için tribünleri dolduran seyirciler alkışlarıyla genç rakete maç boyu destek oldu. "Bu durumu bir motivasyon olarak kullandım." diyen Sofia Kenin "Fransız bir oyuncuya karşı oynuyordum ve burada harika maçlar çıkardı. Tabii ki onun kazanmasını isteyeceklerdi." dedi.

Tenis
2021 Avustralya Açık düzenlenemeyebilir
15/10/2020 - 10:06

İlk seti 2-0 öne geçtikten sonra 6-2 kaybeden ve oyuna büyük bir şok ile başlayan Amerikalı raket, "Kendime maçın bir noktada değişeceğini telkin ederek oynamaya devam ettim. Evet kalabalığı motivasyon olarak kullandım çünkü gerçekten kazanmak istiyordum. Burada kazanmış olmak iyi hissettiriyor."

https://imgresizer.eurosport.com/unsafe/0x0/filters:format(jpeg):focal(1589x458:1591x456)/origin-imgresizer.eurosport.com/2020/10/05/2907161.jpg

Toprak zeminde oynanan herhangi bir turnuvada kariyerinin ilk çeyrek finaline yükselen Sofia Kenin, "Kendimle çok gurur duyuyorum. Evet çok fazla his vardı. Çeyrek finale yükseldiğim için çok sevinçliyim. Toprak zeminde bu kadar iyi değildim. Erken yaşlarda nefret ederdim. Fakat geçen yılla birlikte sevmeye başladım. Şimdiyse toprakta oynamaktan çok keyif alıyorum." Kenin'in çeyrek finaldeki rakibi, Pazartesi oynanması planlanan fakat hava muhalefeti sebebiyle Salı gününe ertelenen Ons Jabeur - Danielle Collins maçından sonra belli olacak.

Dün toprak kortta yazılan bir diğer hikayenin baş kişisi ise Petra Kvitova'ydı. Petra Kvitova, Shuai Zhang'e karşı oynadığı dördüncü tur maçını 2-0 kazanarak 2012'den sonra Roland-Garros'ta ilk kez çeyrek finale yükseldi. İki Wimbledon şampiyonluğu bulunan 30 yaşındaki raket, geçtiğimiz ay Amerika Açık'ta yine aynı turda tie break ile turnuvaya veda etmişti. "Son iki sayıda biraz duygusallaştım. Teniste ne zaman biteceğini asla bilemezsiniz. Ama anılarımda, mutlu anılarımda 2017'de buraya geri dönüş yaptığımda ve Philippe Chatrier'e çıktığımda yeniden bu slamde çeyrek final görebileceğimi tahmin etmezdim. Konuştukça daha duygulu oluyorum. Uzun bir yolculuk oldu gerçekten."

Kvitova çeyrek finalde Laura Sigmund ile karşılaşacak. Bu ikili daha önce 2015 ABD Açık'ta ilk turda karşı karşıya gelmiş, Kvitova maçı 6-1'lik setlerle kazanmıştı.

Tenis
"Oyunumu oynamaya geri dönmem gerekiyor."
14/10/2020 - 22:27
Tenis
Gençler için ilk değil
14/10/2020 - 09:41