İçerik: Kuzey Kılıç


Aşıklar Şehri'nde yaşadığımız 14 günlük Roland-Garros heyecanı Pazar günü sona erdi.

Tenis
2021 Avustralya Açık düzenlenemeyebilir
15/10/2020 - 10:06

Alışılmadık koşullar altında düzenlenen Roland-Garros'ta farklı olmayan tek şey ise Rafael Nadal'ın günün sonunda kupayı ellerinde taşımasıydı.

34'üne gelen İspanyol, Novak Djokovic'e karşı 6-0, 6-2 ve 7-5'lik setlerle galip gelerek kariyerindeki 13. Roland-Garros şampiyonluğuna ulaştı. Rafa aynı zamanda Grand Slam zaferini 20'ye çıkararak bu alanda liderliği Majesteleri Roger Federer'le paylaşmayı başardı.

Bu ikilinin rekabetinde bizi ne gibi sayfaların beklediği bir yana dursun, şimdi gelin Eurosport spikerlerinden Buğra Balaban, Nihan Cabbaroğlu, Aras Yetiş ve kadınlar tenisinin yeni yıldızlarından olan Yunan raket Maria Sakkari'nin Rafa'nın 13. şampiyonluğuna dair bizlerle paylaştıkları görüşlere göz atalım.

"Kelimeler kifayetsiz. Bir süredir, Rafael Nadal koleksiyonuna her yeni Fransa Açık şampiyonluğunu eklediğinde benzer hisler beliriyor. Aynı slam’i 10 kez kazanmak inanılmazdı. 11 ya da 12 defa da.

Rutinlerine böylesine bağlı bir karaktere karşı, evren bu kez elinden geleni yaptı. 13’ü istiyorsa, Rafa alışık olmadığı toplarla, alametifarikası topspin’lerin etkisini bir nebze düşerecek Wilson’larla bunu başarmalıydı. Yazı selamlamaya alışık olduğu Mayıs sonundansa daha serin, bolca nemli Ekim başına uyum sağlamalıydı. Birkaç toprak turnuvası kazanarak gelmeye alışık olduğu Paris’e, bu kez 6.5 ay aranın ardından Diego Schwartzman’a kaybettiği Roma Masters sürprizinde aktarma yaparak gelmişti üstelik. Nafile...

İlk hafta zor bir rakiple oynamamanın verdiği alışma payıyla beraber, ilk hafta en iyisinde görünmese de Sinner ve Schwartzman maçlarıyla ince ayarları yaptı Rafa. Bu sezon kortta bitirebildiği hiçbir maçta bileği bükülmeyen Novak Djokovic’e karşı, majörlere adım attığı 2005’i saymazsak yalnızca ikinci Slam 6-0’ını tattırarak başlamak, arka bahçesinde nasıl bir canavara dönüştüğünü hatırlamak için yeterliydi. Arkası da geldi. Maç sonu seremonisinde söylediği gibi: 'Bugün, 20’yi düşünmek için doğru bir an değil. Roland Garros, benim için her şey demek.' Rafa’nın, 20’yi düşünmek, Federer’in bir süredir elinde tuttuğu Slam rekorunu geçmek ya da gözünü Margaret Court’un 24’üne dikmek için bolca vakti olacak. Ama bugün, sırası değil. Bugün, sadece Paris’teki hâkimiyetini kutsama zamanı."

Buğra Balaban


"Bence Rafael Nadal'ın bu performansında en etkileyici olan şey, sarsılmazlığı. 20. Grand Slam ve 13. Roland-Garros şampiyonluğunu kazandı. Fakat tüm göz kamaştırıcı rakamlarını yakalarken yıllardır tenis seviyesinin zirvelerde olduğu süreçlerde üst düzey bir performans sergileyip yenilmez gibi görünmesi akıl alır değil. Kortun diğer tarafına baktığınızda karşınızda, özellikle toprak kortta, Nadal varsa o adamın geçilmeyeceğini bilmek bence mükemmel bir başarı.

Novak Djokovic, bu turnuva özelinde sallanıyordu biraz. Keza Federer'in Grand Slam şampiyonluğunda da biraz sallantılar vardı. Fakat Rafa'nın 2020 Roland-Garros'taki performansı benzersizdi. En ufak bir sallantı bile yaşamadı. Finalde Djokovic gibi birine karşı oyun vermeden set kazandı... Hâlen daha sarsılmaz olduğunu gösterdi. Bu çok etkileyici bir şey bana kalacak olursa."

Nihan Cabbaroğlu


"Rafael Nadal muhakkak ki daha zorlu rotalardan geçerek Roland Garros şampiyonlukları kazandı ancak dünyanın içinde bulunduğu durumu, şartları ve oyuncuların ruh hallerini göz önüne aldığımızda bu Paris’teki en büyük zaferi. Değişen ve ağırlaşan toplar, Ekim ayının soğuğu, yağmur nedeniyle sık sık kapanan çatı, seyircisizlik gibi faktörler turnuva öncesinde Nadal hanesine yazılan handikaplardı. 12 şampiyonluğuna rağmen kendisi dahi zorlanabileceğinden ama adapte olmak için çabalayacağından bahsediyordu. Sanırım fazlaca mütevazı davranmış...

Rafa baştan sona çok berrak, agresif bir oyun planıyla oynadı ve bunu yaparken set dâhi kaybetmedi. Novak Djokovic’ten 2019 Avustralya Açık finalindeki ezici 3-0’ın rövanşını benzer skorla alması da onu ayrıca mutlu etmiştir diye düşünüyorum. Bu sene New York’taki diskalifiye hariç kaybetmeyen rakibini 2,5 set boyunca korttan silmesi ve ufacık bir kriz ihtimali belirdiğinde maçı hızlıca kapatması takdire şayandı. Eskiden birçoklarımızın, hatta kendisinin dahi zihninde dolaşan, 'Nadal 30’undan sonra fiziksel olarak çok zorlanır' tahmininin ne denli isabetsiz olduğunu da böylece tekrar görmüş olduk.

Bireysel sporlar tarihindeki en etkileyici ve kırılması zor rekorlar arasında Nadal’ın Roland Garros dominasyonunu da göreceğiz. Birçok efsaneyi Grand Slam yapmaktan alıkoyan, bir kere kazanan çoklarının öpüp başına koyduğu zorlu turnuvanın 13 defa kazanılmasını tarif eden kelimeler seçmek zor. Örnek vermek gerekirse; 30 küsur sene boyunca Roy Emerson 12 ile tüm zamanların en fazla Grand Slam kazanan erkek tenisçisiydi. Rafa sadece Fransa Açık’larıyla dahi Emerson’ı arkasına aldı ki bu son derece absürd bir istatistik. Artık Roger Federer’le paylaşıyor olduğu ‘20’ ise artmaya son derece muktedir. Zira Nadal eğer sağlıklı kalırsa, önümüzdeki birkaç yıl daha Philippe Chatrier’deki tahtından inecekmiş gibi durmuyor."

Aras Yetiş


"Doğrusunu söylemem gerekirse Roger Federer ve Rafael Nadal'ı Novak Djokovic'in önüne koyuyorum. Bu iki isim daha özel, eşsiz oyuncular. Federer-Nadal rekabetine dair düşündüğümde ise bir cevap bulamıyorum. En azından bulamıyordum. Fakat Nadal'ın 2020 Roland-Garros performansını anlamak zor, bu performansa dair nasıl bir yorum yapabilirsiniz ki? Basit bir örnek verebilirim. Toprak kortta Ekim gibi hava şartlarının atmosfer olarak daha basınçlu olduğu bir dönemde oynamak çok zordur. Çünkü istediğiniz momentumu yakalamanız biraz şansa bağlıdır. Ve bu turnuvada şans faktörü oluşturmaya uygun bir hava durumu asla olmadı. Fakat Rafael Nadal, şans gibi şeylere ihtiyaç duymadan topun momentumunu, gücünü, hızını aklınıza gelebilecek tüm terimleri mükemmel bir şekilde yöneterek rakiplerini rahatça mağlup etti. Yani farklı şartlarda da yenilmedi. Federer'in en iyi olduğu kort çim diyebiliriz sanırım fakat o, Wimbledon'ı bu kadar fazla domine etmedi. Ayrıca Djokovic'in sert korttaki performansı da istikrarlı şekilde dominasyona dayanmadı. Fakat Nadal'ın Toprak Kralı olduğunu herkes söyleyebiliyor. Bence bu yüzden şu anda tarihin en iyisi yarışında biraz daha avantajlı görünüyor."

Maria Sakkari

Tenis
"Oyunumu oynamaya geri dönmem gerekiyor."
14/10/2020 - 22:27
Tenis
Gençler için ilk değil
14/10/2020 - 09:41