Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası İngiltere’de tenisten sorumlu organizasyon Çim Tenis Federasyonu ve Wimbledon organizatörleri tartışmalı bir karara imza atmış ve Rusya ve Belarus vatandaşı raketlerin turnuvaya katılmasına izin vermeyeceklerini açıklamıştı. ATP ve WTA’in eleştirisine maruz kalan bu karar, spor dünyasından “ayrımcılık” ekseninde bir dizi tepkiyle karşı karşıya kalmıştı.
Madrid Açık öncesi konuşan Rafael Nadal, Wimbledon için verilen bu kararın meslektaşlarına karşı yapılan bir adaletsizlik olduğunu savundu.
“Rusya’dan olan tenisteki arkadaşlarım için, iş arkadaşlarım için çok adaletsiz olduğunu düşünüyorum. Çünkü şu anda savaşta yaşanan şeyler onların suçu değil.”
Tenis
Naomi Osaka'dan öz eleştiri
9 SAAT ÖNCE
“Ne diyeceğimi bilemiyorum. Onlar adına üzgünüm. Keşke bu şekilde olmasaydı ama günün sonunda elimizdeki sonuç bu. Bu noktadan sonra neler olacağını göreceğiz. Gelecek haftalarda neler olacağını göreceğiz.”
https://i.eurosport.com/2022/05/02/3365413.jpg
Nadal’a göre Wimbledon’un verdiği kararın “güçlü” karar aslında zorunlu tutulmadıkları bir yaptırım.
Eğer hükümet bir takım kısıtlamalar uygularsa, [organizasyon olarak] bunları takip edersiniz. Bu durumda, hükümet bir öneri verdi ve Wimbledon bu kararı aldı. Hükümet bu kararı almaya zorlamadı.”
“Günün sonunda yaşananlar yalnızca bizim oyunumuzda. Bir sürü insanın acı çektiğini ve öldüğünü görünce pek de bir önemi olmuyor.”
Roland-Garros
"Kimse Nadal'ı böyle görmek istemez"
19/05/2022 - 07:12
Roland-Garros
"Roland-Garros öncesi en iyi haldeyim"
16/05/2022 - 06:46