Tek kadınlarda dünya iki numarası Naomi Osaka, Roland-Garros öncesi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla Grand Slam boyunca basın toplantılarına çıkmamaya karar verdiğini dile getirdi.
"Bunu yazıyorum çünkü Roland-Garros'ta hiçbir basın toplantısına katılmayacağım."
"İnsanların sporcuların zihinsel sağlığına değer vermediğini sıklıkla hissediyordum ve ne zaman bir basın toplantısı görsem veya birine katılsam bu doğru oldu."
Roland-Garros
"Normal bir insan için mucize olurdu"
09/06/2022 - 12:56
"Oraya oturuyoruz ve daha önce birçok kez sorulan sorular bizlere soruluyor veya sorulan sorular aklımızda şüphe yaratıyor. Kendimi insanların şüphe duyması için konu olarak vermeyeceğim."
Osaka'nın bu kararı başta tenis olmak üzere spor camiasında farklı tepkilere sebep oldu. Naomi Broady ve Rennae Stubbs gibi tenisçiler Osaka'ya destek çıkarken eski Formula 1 dünya şampiyonu Nico Rosberg, kendi kariyerinden verdiği örnekle Japon raketin kararının haklı olduğunu savundu.
"[Kararını] anlayabiliyorum çünkü ben de şampiyonluğa doğru giderken her şeyi kapatmıştım. Medya, haberler ve emailler hiç yoktu. Hiçbir şeyim yoktu. Sadece odaklanma vardı, şampiyonluğa giden son beş ayda."
"Başarılı olmaya çalışıyorsanız odak anahtar bir değişkendir."
https://i.eurosport.com/2021/05/28/3141261.png
Öte yandan, Rafael Nadal ve Novak Djokovic gibi tenis efsaneleri Osaka'nın kararına saygı duyduklarını dile getirmenin yanı sıra basın toplantılarına çıkmanın gerekli olduğunu ifade etti.
Roland-Garros'ta 14. şampiyonluğu için korta çıkacak olan Rafael Nadal, "Ona tabii ki bir sporcu ve bir karakter olarak saygı duyuyorum. Onun kararına saygı duyuyorum. Bilmiyorum. Biz, spor insanları olarak, soruları kabul etmeye hazır olmalı ve bir cevap vermeye çalışmalıyız değil mi?" dedi ve ekledi:
"Onu anlıyorum, ancak diğer bir taraftan basın olmadan, normalde seyahat eden ve tüm dünya genelinde bizimle ilgili haberleri, başarılarımızı yazan insanlar olmadan şu anda olduğumuz sporcular olamazdık. Dünya genelinde sahip olduğumuz tanınırlığa sahip olamazdık ve bu kadar popüler olmazdık. Değil mi?"
Fransa Açık öncesi Belgrad'da turdaki 83. şampiyonluğunu yaşayan Novak Djokovic, basın toplantılarından her zaman keyif almasa da turun bir parçası olduğunun altını çizdi.
"Basın toplantılarının bazen çok rahatsız edici olabildiğini anlıyorum. Ve bu her zaman keyif aldığınız bir şey değildir. Özellikle bir maç kaybettiyseniz veya bunun gibi bir şey."
"Ama sporun bir parçasıdır ve turdaki yaşamınızın da bir parçasıdır. Yapmak zorunda olduğumuz bir şey, diğer türlü cezalandırılırız."
Grand Slam kurallarına göre oyuncular maçlarından sonra 30 dakika içerisinde basın toplantılarına katılmak zorundalar. Aksi takdirde eğer herhangi bir sakatlık veya başka bir fiziksel problemleri yoksa 20 bin dolara kadar ceza ödemek zorunda kalabilirler.
https://i.eurosport.com/2021/05/29/3141626.jpg
Konu hakkındaki fikri sorulan Ash Barty kendisi için basın toplantısına katılmanın hiç sorun olmadığını söylerken Daniil Medvedev ise basın toplantılarının olumlu etkilerine işaret etti.
"Bazen basın toplantıları tabii ki zordur ama beni rahatsız eden bir şey olmamıştır." diyen Barty soruları cevaplamakta hiç zorluk çekmediğini ve basın mensuplarına karşı her zaman dürüst olduğunu söyledi.
"Hiçbir gazetecinin üstüme geldiğini görmüyorum." diye söze başlayan Daniil Medvedev, "Tabii ki mesela biliyoruz ki toprak kortta çok kazanamıyorum ve sinirlenebiliyorum. Ama hiçbir gazetecinin bana gelip de 'Tamam, şimdi şunu ya da bunu yapmamalısın.' dediğini görmedim. Ancak o zaman sinirlenirim ve 'Bunu bana söyleyemezsiniz.' derim."
"Benim gazetecilerle konuşmakla bir sorunum yok. İyi ya da kötü hissetsem de her zaman basın toplantılarına gelmeye çalışırım. Ve bazen basın toplantılarına kötü bir modda gelsem de sizinle [gazetecilerle] konuştuktan sonra daha iyi bir halde olduğumu hissediyorum."
Tenis
Wilander'in favorisi Nadal
07/06/2022 - 12:58
Tenis
Rafael Nadal, Roland-Garros'ta şampiyon
05/06/2022 - 15:38