Erkeklerde dünya 12 numarası olan Denis Shapovalov; koronavirüsün tenise etkisiyle ilgili yaptığı açıklamada, ödüllerin azalmasının katılımları azalttığını söyledi. Geçtiğimiz ağustos ayında ATP turunun yeniden başlamasının ardından salgının etkisiyle birçok turnuvada verilen para ödüllerinin miktarı azaltılmıştı.
Dubai’de düzenlenen turnuvaya yarı finalde veda eden Shapovalov, şampiyonluğa ulaşsaydı kazanacağı ödül 149,490 bin dolar olacaktı. Geçtiğimiz yıl Novak Djokovic bu turnuvayı kazandığında ise aldığı ödül 565,705 bin dolardı.
Bu ayın başında ATP’den yapılan açıklamada ödüllerin arttırılacağı duyurulmasına rağmen Kanadalı tenisçi bazı oyuncuların şu anda hiç oynamak istemediklerini düşündüğünü belirtti.,
Tenis
Naomi Osaka'dan öz eleştiri
5 SAAT ÖNCE
https://i.eurosport.com/2021/02/12/2992377.jpg
"Para ödüllerinin düşük olması sebebiyle kesinlikle birçok oyuncunun turnuvalardan çekileceğini ve katılmayacağını düşünüyorum. Her hafta oynamak ve bütün büyük turnuvalara katılmak şu anda pek motive edici değil. Çünkü gelinen noktada Grand Slam turnuvaları dışında, bu yıl Avustralya’da olduğu gibi bizim için daha iyi ve çok ödeme yapan pek bir şey yok."
"Elbette oyuncular için zor ama şu anda bu durumdayız. Umarım ATP ya da birileri ödüllerin iyileştirilmesi ve eski haline getirilmesi için bir şeyler yapabilir. Sponsorlardan başka yükümlülüklerimiz de var, sözleşmeler de oynamaya devam etmemizi mecbur kılıyor. Bu durum da kesinlikle birçok oyuncunun hala oynamasının sebebi çünkü aksi takdirde birçok oyuncunun hiç oynamak istemediğini hissediyorum."
Önümüzdeki hafta başlayacak olan Miami Açık öncesi Rafael Nadal, Dominic Thiem ve Roger Federer turnuvaya katılmayacaklarını duyururken, dünya bir numarası Novak Djokovic de cuma günü yaptığı açıklamada turnuvaya katılmayacağını belirtmişti.
21 yaşındaki tenisçi, salgına karşı alınan sıkı tedbirler sebebiyle sporcuların zorlandığına ve motive olamadığına inanarak şunları söyledi: "Oynamaktan keyif aldığım için oynuyorum. Büyük turnuvalarda oynamaktan keyif alıyorum. Ancak aynı zamanda motive olmanın başka yollarını da buluyorum. Bu yıl benim için yeni olan Doha ve Dubai’deki turnuvalara katıldım. Bu yüzden heyecan verici ve yeni bir şeydi."
"Ben de çok fazla oynamamaya, ‘bubble’ ortamından uzak durmaya çalışıyorum çünkü zihinsel açıdan çok yorucu. Geçen yılın sonunda orada olmanın iç karartıcı olduğunu hissettim. Bununla başa çıkmaya çalıştığım yollar var ve oynamamın nedeninin kesinlikle sözleşmeden doğan yükümlüklerden kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Ancak yine de büyük turnuvalarda oynuyorum çünkü bundan keyif alıyorum. Hala başarmak istediğim belirli şeyler var."
Büyük turnuvalar kazanmak istediğini ve sıralamada yukarılara çıkmak istediğini ifade eden Shapovalov: "Daha tecrübeli isimler için bu turnuvalara çok motive edici değil. Onlar bu turnuvalarda yer aldılar, Masters ve Grand Slam turnuvaları kazandılar. Bu nedenle gidip oynamak için bir sebepleri yok." diyerek sözlerini tamamladı.
Roland-Garros
"Kimse Nadal'ı böyle görmek istemez"
19/05/2022 - 07:12
Roland-Garros
"Roland-Garros öncesi en iyi haldeyim"
16/05/2022 - 06:46