David Goffin, Benjamin Bonzi, Federico Corda ve son olarak Amerika Açık finalisti Alexander Zverev. Hiçbiri Roland Garros'un ilk dört turunda karşılaştıkları Jannik Sinner'e diş geçiremedi. 2001 doğumlu genç yetenek geçtiğimiz pazar gününden beri gösterdiği etkili performansla sporseverleri etkilemeye devam ediyor. Yalnızca bir set kaybederek ismini yazdırdığı çeyrek finalde rakibi önceki turlardan birazcık daha zorlu olacak, zira Paris'in toprak kortlarına 15 yıldır hüküm süren Rafael Nadal ile karşılaşacak.

Rafael Nadal demişken, Sinner'in gösterdiği bu başarıda şöyle bir anektod da ortaya çıkıyor. Sinner, 2005 senesinden beri katıldığı ilk Roland Garros'ta çeyrek finale çıkan ilk tenisçi ve bunu 2005'te başaran Rafael Nadal ise yalnızca çeyrek finalle yetinmemiş, Paris'teki birinci zaferini elde etmişti. Fakat kendisi için bu rekorlardan çok maç kazanmak daha önemli, "Bu tarz rekorlar hakkında pek konuşmak istemiyorum. Günün sonunda her maç iyi oynamak istersiniz, her maçı kazanmak istersiniz." İdolü Roger Federer olan bir oyuncudan duyacağımız sözler bunlar. Sonuçta her sporda asıl amaç iyi oynayarak kazanmak değil mi? Otoritelere göre de Jannik Sinner'de bu idolü Majestelerine benzeyen akıcı ve kort içinde hareketli oyunu ve korttaki sakinliği başarıyor.

Tenis
2021 Avustralya Açık düzenlenemeyebilir
15/10/2020 - 10:06

Fakat Jannik Sinner için tek seçenek tenis olmamış. Çocukluğunda İtalya'nın en yetenekli kayak sporcularından biri arasında gösteriliyormuş. Kuzey İtalya'nın dağlık bölgesinde, Sexten şehrinde büyüyen bir çocuk için birinci seçeneğin kış sporları olması hiç de şaşırtıcı değil. Ancak iki bucuk yaşında babasının ona hediye ettiği raket sonrası tenis her zaman hayatının içinde yer almış. Babasının tenis sevgisini oğluna aşılamasıyla yedi yaşında da tenis oynamaya başlamış. Spora olan sevgisi de yalnızca tenis ve kayakla da sınırlı değil, Sinner bir futbolsever ve AC Milan taraftarı.

Yannik Sinner à Roland-Garros (2020)

Görsel kaynağı: Getty Images

Kariyerine şekil veren asıl kararı ise 13 yaşında aldığını söylüyor Sinner. Kayağı bırakmak ve teniste ilerlemek. "Tehlikeliydi. Yanlış bir düşüş yaşarsanız tüm sezonu harcayabilirsiniz." diyor kayak için. "Ama teniste her zaman oynayabilirsiniz, kapalı alanda ve açık alanda. Teniste en önemli olay rakibinizi görebiliyor olmanız. Kime karşı oynadığınızı billiyor olmanız. Skorun da farkında oluyorsunuz, önde ya da geride olduğunuzu biliyorsunuz."

Riccardo Piatti'nin ,antrenörü, bu başarıda kesinlikle büyük bir rolü var. Zaten Jannik Sinner'de teniste ilerleyebilmek için Sexten'den ayrılarak Güney Tyrol'da bulunan Piatti'nin tenis merkezine taşınıyor. "Bence benim için doğru karardı. Yapmak istedim. Annem ve babam bana çok yardım etti. Onlar olmadan bunu başarmam imkansız olurdu. Piatti de zirvedeki yetenekler ile çalışmanın ne demek olduğunu biliyor. Novak Djokovic ve beş Grand Slam şampiyonu Maria Sharapova'dan sonra ise bu sefer eline gerçekten anlam ifade eden bir potansiyel var. "Bugüne kadar hiçbir şey kazanmadım. Piatti ile dört senedir en yüksek konsantrasyon ile çalışmaya devam ediyoruz. Her top için %100 performans göstermeye ve odağımı korumaya çalışıyorum."

Bu kadar potansiyeli olan bir oyuncunun tabii ki de parladığı ilk turnuva Roland Garros değil. 2019'da ATP'nin Yılın Yeni Geleni seçilen Sinner, alt yaş kategorilerinde ve ATP Masters turnuvalarında iyi oynadığı maçlarla insanların dikkatini üzerine toplamış. Alexander Zverev'le oynadığı maç öncesi Boris Becker Jannik Sinner'i kendisine en çok benzettiği oyuncu olarak gösterdi, ki yedi Grand Slam'i bulunan John McEnroe'ya göre de birden çok Grand Slam kazanabilecek bir potansiyele sahip. Aynı idolü Federer ya da ona methiyeler dizen Becker ve McEnroe gibi.

Bütün bu övgülere rağmen muhtemelen salı günü oynanacak maç onun için zorlu geçecek. En başarılı raketlere bile sorsanız Roland Garros'ta daha çok maç oynayabilmek için Rafael Nadal ile yolunun kesişmesini istemez."Rafa ile Roland-Garros'ta oynayacak olmak en kolay şey değil. Onun burada yaptıklarını kimse bir daha gerçekleştiremez. Buradaki özgüveni inanılmaz bir seviyede. Çok zor bir maç olacak." diyor Sinner. Fakat Rafael Nadal da kendisi için maçın önceki turlar kadar kolay olmayacağının ve rakibinin potansiyelinin farkında. "Her hafta daha iyiye gidiyor. Daha iyi oynuyor. Bence büyük bir mücadele olacak. Turda ona karşı oynayacağım ilk maçım. Onunla birkaç kez antrenman yapma şansım oldu, potansiyeli çok yüksek."

Rafael Nadal'ın bütün bu Paris hakimiyetine rağmen çeyrek finalde kesinlikle kaçırılmaması gereken bir maç olacak: Nadal - Sinner. Tarihin yazılmasına şahit olmak çok zor gözükse de sıkı bir tenis maçı izleriz.

Hazırlayan: Kağan Erdoğan

Tenis
"Oyunumu oynamaya geri dönmem gerekiyor."
14/10/2020 - 22:27
Tenis
Gençler için ilk değil
14/10/2020 - 09:41