Sezonu Avustralya'da açtıktan sonra toprak sezonuna kadar korta çıkmamış olan Rafael Nadal, şimdiye dek Monte Carlo, Barcelona ve Madrid'deki organizasyonlarda boy gösterdi. Barcelona'da Stefanos Tsitsipas'ı üç saatin üzerinde süren maçta mağlup ederek şampiyonluğa uzanan 34 yaşındaki raket, Monte Carlo ve Madrid'deki çeyrek finallerde sırasıyla Andrey Rublev ve Alexander Zverev'e mağlup oldu.
Roma'da kariyerinin 12. yarı final maçına Railly Opelka karşısında çıkacak olan Nadal'ın bu yıl toprak kortta gösterdiği performans Roland-Garros öncesi bazı soru işaretlerine yol açtı. Zira Eurosport podcast programında konuşan Boris Becker ve Mischa Zverev, Rafa'nın en çok kazandığı Grand Slam'e 2021'de eskisi kadar güçlü başlayamayacağını düşünüyor.
Rafael Nadal'ı mağlup ettikten sonra Madrid'de kariyerinin dördüncü Masters şampiyonluğuna ulaşan Sascha Zverev'in abisi Mischa Zverev, Nadal'ın toprak korta nasıl malup edilebileceğini anlattı.
Tenis
Cameron Norrie'nin nutku tutuldu
BIR GÜN ÖNCE
"Kafanızda güçlü olmalı, kendinize ve oyununuza güvenmelisiniz. Onu nasıl yeneceğinizi kesin olarak bilmek zorundasınız. Taktikler Nadal'a karşı çok önemli."
"Nadal'ın forehandine karşı kendi forehandinizle savaşmayı istediğinizi hissettiğiniz anda ona karşı şansınız olmaz. Çünkü Rafa'nın forehandi toprak kortta çok daha tehlikeli, daha fazla spine sahip."
"Taktiklerinizin doğru olduğuna sıkı sıkıya inanmalısınız. Taktikleri kullanmalı ve kortta doğru tercihleri kullanmalısınız. Ve mümkünse beş set boyunca."
https://i.eurosport.com/2021/05/07/3128103.jpg
"Nadal'ın endişeli olmasını ümit edebilirsiniz. Beş setlik maçlarda bu olabilir, belki Paris'te bu daha az yaşanır ama diğer kortlarda böyle olduğunu gördük. Eğer onu endişelendirdiyseniz ve oyunu hakkında düşünüyorsa dördüncü veya beşinci sette skor 4-4'ken ve oyun 30-30'ken iki kez forehand kaçırıyor olabilir."
"Karşısındaki oyuncu çok iyi olduğunda Rafa bazı vuruşları daha hızlı ve çizgiye daha yakın vurmaya cesaret etmiyor, daha sonra düşünmeye başlıyor."
"Mesela Tsitsipas. Eğer Rafa Tsitsipas'ın zayıflığının backhandi olduğunu bilirse, o çökene kadar backhandine oynamaya devam edecek. Fakat Tsitsipas çok daha iyi bir sezon geçiriyor."
"Bu yüzden Rafa kendi forehandini oynarken daha dikkatli olmalı. Çünkü eğer mükemmel değilse, Rafa'nın aniden bir sorunu olur. Rafa ve diğer oyuncular arasında toprak kortta olan fark küçülür."
"Bu sene bu yaşanabilir ve benim gözümde Sascha Zverev buna sebep olabilecek birisi."
https://i.eurosport.com/2021/02/17/2996824.jpg
Altı Grand Slam şampiyonluğu bulunan Boris Becker'e göre, Roland-Garros öncesi Nadal'ın toprak korttaki yenilmezlik havasını tam olarak hissettiremediğini düşünüyor.
"Nadal'ın pasaportu hazirandan itibaren 35 yaşında olduğunu gösterecek. Nadal'ın 2020 performansı hakkında konuşalım: onu hiçbir zaman geçtiğimiz yıl Fransa Açık'ta Novak Djokovic'e karşı oynadığı kaçar güçlü görmemiştim. Ama tenis kısa ömürlü, yalnızca bir sonraki maç sayılıyor."
"Bu sene onu toprak kortta geçtiğimiz yıl kadar güçlü görmüyorum. Mischa özgüvenden bahsetti. Eğer Roma'yı da kazanamazsa, Paris'e çok fazla bir özgüvenle gelemeyecek."
"Evet, turnuvayı 13 kez kazandı. Ancak bu yıl onu geçen yıl kadar dominant bulmadım. Barcelona'da bile 3 set oynaması gerekiyordu. Orada eskiden olduğu kadar dominant bir şekilde kazanamadı."
Tenis
Nadal: "Federer'i özlüyorum"
04/07/2022 - 06:24
Wimbledon
“Çim kortta oynadığım en iyi maçtı”
02/07/2022 - 08:34