Toprağın Kralı Rafael Nadal, Ralond-Garros tarihinde finale çıkan ilk Norveçli Casper Ruud karşısında baştan sona üstün götürdüğü mücadeleyi kazandı ve kariyerinin 22. Grand Slami’ni elde ederken burada kralı olduğu kortta 14. zaferini kazandı.
Turnuva boyunca çok iyi performanslar sergileyerek finale çıkan Norveçli Ruud, dünya sekiz numarası olarak katıldığı turnuvada altıncı sıraya yükselerek ülkesi adına müthiş bir başarıyı elde etti.
Bugün 14. Roland-Garros ve 22. Grand Slam şampiyonluğu için korta çıkan Rafael Nadal, beklentileri karşıladı ve bir kez daha Toprağın Kralı olduğunu ispatladı.
Roland-Garros
"Normal bir insan için mucize olurdu"
09/06/2022 - 12:56
Casper Ruud, 2013'te Rafael Nadal'ın Roland-Garros şampiyonluğunu tribünden takip ederken bugün ise İspanyol devin rakibi oldu.
Philippe Chatrier kortunda Nadal karşısında kariyerinin maçını ortaya koyan Ruud, Nadal’ın kurmuş olduğu tenis akademisinden yetişen bir isim olarak dikkat çekmişti.
Ayağındaki sakatlık nedeniyle mutsuzluğunu sürekli dile getiren Nadal, geçtiğimiz günlerde "Gelecek sene burada oynama konusunda öz güvenliyim. Veda etmek gibi bir niyetim yok. Bazı şeyleri saklamayacak kadar yaşlıyım. Bacağımdaki sakatlığa çözüm bulmaya çalışıyoruz. Niyetim tekrar burada olmak." şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.
Rafael Nadal, Casper Ruud'un ilk servisini kırarak maça başlarken Ruud ise Nadal’ın hataları sonrasında rakibinin servisini kırdı. 51 dakika sonunda ilk set ise Nadal’ın 6-3’lük üstünlüğüyle bitti.
https://i.eurosport.com/2022/06/05/3388201.jpg
İkinci sette ise Ruud’un 3-1 üstünlüğü bulunurken Nadal, servis kırmayı başardı ve sette durumu 3-3’e getirdi.
3-3’lik eşitlik sonrasında rüzgarı arkasına alan ve Ruud’un tüm taktiklerine cevap bulan Nadal, seti 5-3’e getirdi. Ruud ise son oyunda direnmeye çalışsa da 57. dakika sonunda Nadal, ilk sette olduğu gibi ikinci seti de 6-3 kazanmasını bildi.
Rafael Nadal, kariyeri boyunca 2-0 öne geçtiği setlerde 258 galibiyet alırken final maçının üçüncü setine rahat bir oyun sonrası 1-0 önde başladı.
Toprağın Kralı, üçüncü setin ikinci oyununda ise görmüş olduğu servis puanını kırdı ve sette 2-0 öne geçti.
Üçüncü setin üçüncü oyununda Ruud, başarılı sayılar alsa da Nadal, psikolojik ve fiziksel üstünlüğünü rakibine hissettirdi ve üçüncü oyunu kazandı.
Ruud, file önünde basit bir hata sonunda dördüncü oyunu da kaybetti ve Nadal, 20. dakika sonunda üçüncü sette 4-0 öne geçmeyi başardı.
Kalan iki oyunda ise Nadal, üstünlüğüne devam etti ve Roland-Garros'ta 14. kez mutlu sona ulaştı.
Tenis
Carlos Alcaraz, şampiyonadan çekildi
09/06/2022 - 12:44
Tenis
Wilander'in favorisi Nadal
07/06/2022 - 12:58