Efsane raket Roger Federer spor sonrası hayatı hakkında konuştu.
20 kez Grand Slam şampiyonu, bu yıl Wimbledon’u kaçırmak zorunda kaldıktan sonra 1997’den bu yana ilk kez ATP sıralamasında ilk 1000’de yer almadı.
Hollanda gazetesi Algemeen Dagblad’a konuşan İsviçreli, zamanı geldiğinde durmaya hazır olacağını belirtti ve açıklamalarda bulundu:
Tenis
Rafael Nadal'dan erken veda
18 SAAT ÖNCE
“Ben kazanma aşığıyım ama artık rekabetçi değilseniz durmanız en iyisidir. Tenise ihtiyacımın olduğunu düşünmüyorum. Oğlum bir şeyi doğru yaptığında ve kızım eve iyi not alarak geldiğinde mutlu oluyorum. Tenis benim kimliğimin bir parçası ama bütün kimliğim değil. Ben başarılı olmayı ve başarılı kalmayı istiyorum. Bu iş için çok enerji verdim belki de bazen vermem gerekenden fazlasını verdim ancak bu spor dışında da olabilecek bir şey. Profesyonel kariyerimin sonsuza dek sürmeyeceğini biliyorum ve bu benim için sorun değil.”
https://i.eurosport.com/2022/07/11/3408693.jpg
Ekselansları Federer, All England Club’da bu yılki şampiyonaları seyirci olarak izlemenin garip olduğunu itiraf etti. Çok zor ve yorucu bir tur programına bağlı kalmadığı için büyük bir özgürlük hissettiğini belirterek şunları söyledi:
“1998’den beri Wimbledon’da yer aldığım için bu yıl oynamamak ve maçları televizyondan seyretmek benim için çok garipti. Baya uzun süredir bu yoldayım. Biraz huzurlu olabilmek ve bir yerde daha sık kalabilmek çok güzeldi. Bu daha önce koronavirüs zamanında yaşanmıştı. Bu durum bana seyahatlerimi titizlilikle düzenleme şansı ve bir şeyi geri verdi; Birçok arkadaşım hep beni görmeye gelirdi şimdi bu durumu tersine çevirip bende onları görmeye gidebiliyorum.”
“Tenis yolculuğu programı özellikle bu organizasyona çocukları da dahil edince aşırı yoğun olurdu. Onlar her ne kadar seyahat etmeyi özleseler de buna şimdilik bir ara vermek onlar içinde iyi oldu. Dünyanın her tarafından arkadaşlarımız var ve onlar için bir rutinimizde gelişmişti ancak bu ara nedeniyle New York ve Melbourne’deki arkadaşlarımızı birkaç yıldır göremiyoruz. Bazen dünyayı gezmeyi özlüyoruz ve tabiki sporu da özlüyorum ama aynı zamanda hayatı evde normal bir şekilde yaşamanın iyi olduğunu hissediyorum.”
20 kez Grand Slam şampiyonu olan Roger Federer; Eylül ayında Laver Kupası’nda, bir ay sonrasında ise Basel’de oynanacak İsviçre Kapalı turnuvasında aksiyona geri dönecek. Ancak 40 yaşındaki İsviçreli raketin kariyerinin önceki yıllarındaki gibi çok büyük seviyeye ulaşması pek olası gözükmüyor.
Tenis
Daniil Medvedev: ''Onun oynamasını istiyorum''
16/08/2022 - 10:44
Tenis
Serena Williams: "Veda etmekte çok kötüyüm"
11/08/2022 - 13:53