Şu anda dünyada 12. sırada yer alan Daria Kasatkina, bir Rus blog yazarına, bir kadınla ilişkisi olduğunu söyledi. Artistik patinajcı Natalia Zabiiako ile ilişkisi olduğunu açıklayan Kasatkina, röportajın ardından sosyal medyadan birlikte çekildikleri fotoğrafları paylaştı.
Kasatkina, Rusya’daki duruma karşı çıktı. Şu anda yaşamadığı ülkesinde kız arkadaşıyla asla el ele tutuşamayacağını söyledi.
25 yaşındaki tenisçi Rusya’da LGBTQ bireylere yönelik kısıtlamalara değinirken şunları söyledi:
Tenis
Rafael Nadal'dan erken veda
17 SAAT ÖNCE
"Rusya'da birçok konu tabu kabul ediliyor. Bir insanın eşcinsel olmak istediği ve eşcinsele dönüştüğü düşüncesi çok saçma. Bence bu dünyada heteroseksüel olmaktan daha kolay bir şey yok. Gerçekten bu bir seçenek olsaydı kimse eşcinsel olmayı seçmezdi. Neden hayatınızı daha zorlaştırmak isteyesiniz ki? Özellikle Rusya’da… Amaç ne?”
https://i.eurosport.com/2022/07/19/3415236.jpg
1993’te Rusya’da eşcinsel ilişkiler suç olmaktan çıkarılmış olsa da son yıllarda gidişat değişti. Küresel Eşitlik Konseyi’ne göre Rusya, 2013 yılında LGBTQ topluluğunu hedef almak için kullanılan “eşcinsel propagandası” yasasını kabul etti. Avrupa’da LGBTQ haklarını için çalışan kuruluş olan ILGA-Europe, Rusya’yı LGBTQ bireyler için Avrupa’nın en kötü ülkelerinden biri olarak görüyor.
Kasatkina, kısıtlama içinde yaşamanın imkansız olduğunu belirtirken şunları söyledi:
“Bu çok zor ve anlamsız. Önemli olan tek şey kendinle barış içinde yaşamak.”
Birçok sporcu artık bütün dünyaya açık olmayı tercih ediyor. Geçen yıl Tokyo Olimpiyatlarında öncekilerine oranla daha fazla (en az 186) eşcinsel sporcu katıldı. Ancak artan görünürlükle bile, dünya çapında birçok LGBTQ insanı zulme maruz kalmaya devam ediyor.
Tenis
Daniil Medvedev: ''Onun oynamasını istiyorum''
16/08/2022 - 10:44
Tenis
Serena Williams: "Veda etmekte çok kötüyüm"
11/08/2022 - 13:53